
Pozdravljeni,
stanujem v približno 40 let stari hiši (zgrajena je bila leta 1966). Betoniran pločnik okrog hiše razpada, zato bi ga radi obnovili. Preden pa se tega lotimo, bi morali nekaj narediti v zvezi z vlago. Imamo namreč zelo vlažno klet in bojim se, da bosta vlaga in plesen napredovali v stanovanjski del. Svetovali so nam že, da naj izsušimo stene v kleti, ampak mislim, da bi morali odpraviti vzrok za navlaževanje. Zgleda, da težave povzroča podtalnica, ker so vlažni vsi zidovi v kleti. Ob enem od zadnjih hudih nalivov smo imeli v enem prostoru tudi zelo vlažna oziroma mokra tla. Kako naj se torej lotimo sanacije vlage v kletnih prostorih?
Podatki o hiši (iz projektne dokumentacije): Temelji so betonski MB70, horizontalno izolirani. Izolacija naj bi bila iz ene lege lepenke z dvema vročima premazoma z bitumnom. Obodno kletno zidovje je betonsko MB, del v zemlji je vertikalno izoliran. Vertikalna izolacija obodnih zidov kleti je prevleka fine cementne malte (1:2) z enim vročim bitumenskim premazom. Opečni zidovi so zidani iz polne opeke debeline 40 cm in 25 cm s cementno malto (1:3:9). Strop nad kletjo je 12 cm železna betonska plošča. Kletni notranji nosilni in predelni zidovi so iz opeke. Hiša je cela podkletena, razen zahodni del, ki je približno 120 cm pod zemljo. Tla so iz zaribanega betona.
Od lanskega leta imamo na celi hiši 10-centimetrsko izolacijo iz EPS.
Še eno vprašanje imam. Do glavnega vhoda imamo stopnišče s pločnikom, ki je iz teraca. Svetovali so mi, da pločnik tlakujem, bo manj drselo, na stopnišče pa položim ploščice. Res bom hvaležna za razjasnitev mojih dilem, saj ne bi rada pozneje ugotovila, da se nismo najbolje odločili.
Hvala za odgovor in lep pozdrav,
Tilčka
Ker moramo urediti okolico, ki je potrebna popolne prenove bi se radi izognili poznejšim stroškom in optimalno rešili problem.
Rešitve vašega problema bo možno načrtovati oziroma izdelati šele na podlagi zelo natančnega predhodnega pregleda objekta z določenimi meritvami in sondiranji. Gotovo pa bo treba izvesti obodne in mogoče tudi notranje drenaže s črpališčem. Najverjetneje bo treba pri nosilnih zidovih vgraditi ustrezne horizontalne hidroizolacijske bariere in hidrofobne omete, posodobiti pa bo trebna tudi tlake.