Lepo pozdravljeni,
radi bi legalizirali dva objekta in pridobili uporabno dovoljenje.
Gre za dva objekta, ki ju je zgradil še naš pradedek pred l. 1965. Objekta sta bila prvotno namenjena za kmetijsko uporabo (hlev, sušilnica, drvarnica, garaža). Del objekta bi radi namenili za novo dejavnost, pri čemer vanj konstrukcijsko ne bomo posegali. Kaj je treba storiti, koliko časa bo potrebno?
Lep pozdrav.
Klavdija
---
Spoštovani,
Imamo objekt velikost 264 m2, kjer je večinoma hlev, delno pa tudi stanovanjski del. Objekt je bil legalno zgrajen 1974 leta kot gospodarski objekt, torej hlev. Objekt je vrisan, ni pa urejen katastrski vpis. Zanima me, kaj vse potrebujemo, če bi želeli spremeniti namembnost stavbe, da bi "legalizirali" še ta stanovanjski del, da pridobimo tudi hišno številko. Dodala bi še, da objekt ni bil nikoli dozidan (npr. stanovanjski del). Ali potrebujemo projektanta, oz. ali potrebujemo gradbeno dovoljenje?
Prosim, če odgovor čim bolj podrobno razdelate s posameznimi koraki.
Hvala vam za odgovor.
Jasmina
---
Pozdravljeni,
imam zidano gospodarsko poslopje, veliko pribl. 8x8 m, ki ne služi več svojemu namenu. V osnovi je objekt v dobrem stanju, nujna je menjava strehe. Ob tem poslopju stoji še zidanica iz leta 1803, ki nima več strehe in potrebna obnove. Oboje skupaj želim obnoviti in objekt uporabljati za bivanje. Gabariti ostajajo enaki. Zidanica bi pridobila staro podobo.
Zanima me, kakšni so postopki, da to uredim.
Hvala in lep pozdrav.
Mara
Lepo pozdravljene Klavdija, Jasmina in Mara,
Na vaša cenjena vprašanja odgovarjamo skupaj, ker so si podobna. Upam, da boste vaše načrte vse uresničile v najkrajšem času in z najmanj zapleti.
Klavdija bi rada legalizirala dva objekta, zgradil ju je leta 1965 že praded in namenil za kmetijsko uporabo (hlev, sušilnica, drvarnica, garaža).
Delu objekta bi rada spremenila namembnost za novo dejavnost, pri čemer konstrukcijsko vanj ne bodo posegali. Klavdijo zanima, kakšen čas je potreben, da vse uredi.
Klavdija, svetujemo vam, da najprej pri upravnem organu pridobite potrdilo o uporabnem dovoljenju za objekta, ki sta v enakih gabaritih in enake namembnosti pred 1. 1. 1967. To boste morali izkazati z zračnim orto foto posnetkom izpred tega datuma. Potrebno bo tudi dokazilo, da je bila namembnost objekta že takrat taka, kot opisujete, torej hlev, sušilnica, drvarnica, garaža. Za pridobitev takega dovoljenja mora biti objekt tudi vrisan v kataster stavb. Ko boste izkazali, da je objekt legalen, lahko spremenite delu objekta tudi namembnost, vendar pod pogojem, da sedanji prostorski akt občine, kjer se objekta nahajata, dovoljuje spremenjeno namembnost. V primeru posega v nosilno konstrukcijo se bo postopek poleg spremembe namembnosti glasil tudi rekonstrukcija.
V primeru, da sta se objekta po letu 1967 spreminjala, pa lahko tako stanje legalizirate po gradbenem zakonu, in sicer kot objekta daljšega obstoja. Presečni datum za tako legalizacijo je postavljen od 1. 1. 1998. V tem primeru boste s posnetkom obstoječega stanja ter dokazilom o obstoju objekta in enakih gabaritih od tega datuma pridobili dovoljenje za objekt daljšega obstoja, lahko za enega ali oba objekta. Za vsak postopek bo seveda potreben določen čas, za vse opisano kar pol leta do 9 mesecev, v koronskih razmerah pa še dlje.
Mara, vi podobno želite spremeniti namembnost zidanemu gospodarskemu poslopju, velikosti pribl. 8x8 m, ki ne služi več svojemu namenu. Osnova te stavbe je v dobrem stanju, menjava strehe pa bi bila nujna. Ob tem poslopju stoji še zidanica iz leta 1803, ki pa je brez strehe in potrebna obnove. Oboje skupaj želite obnoviti oziroma spremeniti objektoma namembnost za bivanje. Gabariti bodo ostajali enaki. Zidanica bi pridobila staro podobo. Zanima vas, kaj vse potrebujete, da to uredi.
Pred začetkom vseh postopkov je treba preveriti poleg legalnosti objekta tudi gradbeno tehnično stanje stavbe. Morda bo treba stavbo tudi temeljito obnoviti, če ne gospodarskega poslopja pa najbrž zidanico, ki je po vaših besedah že skoraj ruševina.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?
Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.
Za ureditev stanovanjske namembnosti v takem objektu je treba zagotoviti ustrezne pogoje, ki omogočajo zdravo in varno bivanje. Če je stavba zdrava in v dobrem stanju in ima izkazano legalnost, je najboljši korak, da stopite do pooblaščenega projektanta arhitekta. Ta vam bo pripravil potrebna strokovna izhodišča, tudi strokovno mnenje o ustreznosti obstoječe stavbe. Pregledal bo, ali je bivanjska namembnost v tem območju sploh dovoljenja, izdelal načrt obstoječega stanja stavbe ter predlog ureditve stanovanja. Obenem vam bo strokovno opredelil vsa potrebna dela ter predložil aproksimativno vrednost investicije. Od vrste posega bo odvisna tudi časovnica vseh del. Za tak poseg boste potrebovali gradbeno dovoljenje.
Jasmina, pišete, da posedujete objekt - hlev, velikosti 264 m2, zgrajen 1974 leta z vso potrebno dokumentacijo. Stavba ni vpisana v kataster, v delu hleva se nahaja stanovanjski del, za katerega želi Jasmina spremeniti namembnost stavbe ter pridobiti hišno številko. Gabariti hleva so sicer od 1974 enaki. Zanima vas, kaj je potrebno, da speljete vse postopke, prosite za čim bolj razdelan odgovor s posameznimi koraki.
Tukaj navajamo korake, po katerih se lahko ravnate.
Izkazati boste morali legalno stanje stavbe, pišete, da so gabariti od 1974 enaki, najbrž pa je stanovanjska namembnost v delu hleva izvedena brez gradbenega dovoljenja.
Predvidevamo, da bo najprej treba legalizirati spremembo namembnosti dela stavbe v stanovanjski del.
Obstajajo tri možnosti:
V prvem primeru legalizacije po t. i. »rednem postopku« sama pridobitev gradbenega dovoljenja še ne pomeni tudi samodejne pridobitve uporabnega dovoljenja, tega je treba še pridobiti v ločenem postopku. Ta postopek je tudi najdražji. V drugih dveh primerih pa odločba o legalizaciji obenem predstavlja uporabno dovoljenje.
Hišno številko bo mogoče pridobiti po pridobitvi uporabnega dovoljenja ter vpisu stavbe v kataster.