Elektrika: Štiri zlata pravila varčevanja

9. 4. 2024 | Besedilo: Eva Natlačen

elektrika, električna energija, gospodinjstva, varčevanje, poraba

Iz dneva v dan si življenje lajšamo z več elektronskimi napravami, to pa seveda pomeni tudi bolj obremenjeno električno omrežje. Z elektriko moramo zato ravnati pametno, zlasti pa varčno, če ne želimo, da nam položnice po nepotrebnem praznijo denarnico.

Marsikatero napravo, ki smo jo pred desetlet­ji videli le v znanstvenofantastičnih filmih, danes uporabljamo vsak dan. Pametni telefoni, električni avtomobili, vrata, ki se odklepajo na prstni odtis, in gospodinjski aparati z upravljanjem na dotik. Takšne naprave nam omogočajo ležerno življenje, vendar so tudi veliki porabniki energije. Njihovo delovanje je po večini odvisno od električnega napajanja, zato je električno omrežje vse bolj obremenjeno. In tako se viša tudi cena električne energije ter nas sili v razmislek, kje in na kakšen način lahko privarčujemo.

Energetsko učinkovite naprave

Kot nam je svetovala Carmen Hladnik Prosenc, energetska svetovalka mreže ENSVET, so osnova za energetsko učinkovitost gospodinjstva energetsko učinkovite gospodinjske naprave. »Če kupujemo aparat, ki ga bomo zelo pogosto uporabljali, je prav, da izberemo zelo varčnega, torej razred A ali vsaj B. Če ga bomo uporabljali le občasno, je lahko primeren tudi razred C. Aparatov iz razredov F in G pa raje ne kupujmo, če so na voljo varčnejši,« svetuje. Pri odločanju o novi napravi bodimo torej vedno pozorni na energijsko nalepko. Razred A (poleg katerega lahko najdemo še dodatno razvrstitev od + do +++) je najbolj varčen, seveda pa tudi dražji, a se v primerjavi s potratnimi napravami razredov F in G dolgoročno precej izplača.

PREBERITE ŠE: NOV TARIFNI SISTEM: KAJ SPREMEMBE OBRAČUNAVANJA OMREŽNINE POMENIJO V PRAKSI

Poznavanje naprav in spremljanje porabe

»Pri elektriki plačamo strošek, ki je odvisen od električne moči (v kilovatih – kW) in od porabljene energije (v kilovatnih urah – kWh),« pojasnjuje sogovornica. »Ker je elektrodistribucijsko omrežje že precej obremenjeno, bo treba v povečanje njegove zmogljivosti vložiti ogromno denarja, vendar je mogoče ta strošek tudi zmanjšati s pametno uporabo naših električnih porabnikov. To pomeni, da električnih naprav ne vklapljamo vsi in vseh naenkrat, sploh tistih, ki za svoje delovanje potrebujejo veliko elek­trično moč. V gospodinjstvu so to navadno naprave, s katerimi nekaj grejemo, torej štedilniki, električne ogrevalne naprave, pralni stroji, likalniki, sušilniki in tako naprej.«

Da se izognemo pretirani porabi, je dobro poznati naprave, ki jih uporabljamo. »Pamet­no je, da si ogledamo tablice oziroma nalepke na njih, kjer je napisan proizvajalec, model naprave in tudi podatek za električno moč – v vatih (W) ali kilovatih (kW). Tako dobimo občutek, katere porabijo več, in jih temu primerno uporabljamo v različnih časovnih oknih. Po novem tarifnem sistemu bo takšno ravnanje še posebej pomembno. Zavedati se moramo, da ni pomembno samo to, da uporabljamo čim bolj varčne gospodinjske aparate, ampak bo po novem dobro paziti tudi, kdaj jih bomo uporabljali,« opozarja Carmen Hladnik Prosenc.

Pomembno je, da nimamo hkrati vključenih več aparatov z večjo električno močjo. »Te naprave naj delujejo zaporedno. To pomeni, da se izogibamo pranju perila in sočasno peki v pečici, na primer. Če bomo presegli dogovorjeno moč, ki nam jo bo določil elektrodistributer glede na našo dosedanjo porabo, nas to lahko drago stane. Meritve bodo po novem tarifnem sistemu potekale na 15 minut. Večkrat ko bomo dogovorjeno moč prekoračili, dražje bo.«

!!galerija!!


Rutina gospodinjstva

Energetska svetovalka priporoča, da pri uporabi gospodinjskih aparatov razvijemo neko rutino, ki se je nato dosledno držimo. Na primer, da perilo vedno peremo in sušimo po nedeljskem kosilu in podobno. Tako bo na vsakodnevni ravni potrebnega manj razmisleka, kdaj je pametno uporabljati katero napravo. »Pranje v času nižje tarife je priporočljivo in se izplača,« pravi sogovornica. »Po novem načinu obračunavanja omrežnine pa se bo še bolj. Ker pa poleg porabljene energije plačamo še omrežnino in razne druge prispevke, je delež prihranka manjši, kot bi bila sama razlika v ceni med višjo in nižjo tarifo za porabljene kilovatne ure.« Med drugim omeni, da je sušilni stroj v povprečju tudi do petkrat večji porabnik energije kot pralni. »Pri tako veliki porabi je pametna izbira naprave še toliko pomembnejša. Sušilni stroji s toplotno črpalko porabijo le približno 40 odstotkov energije, ki jo porabijo navadni.«


Preudarnost v kuhinji

Za energetsko učinkovitost velja biti previden ne le pri rokovanju s perilom, temveč tudi pri kuhanju, če uporabljamo električni štedilnik in pečico. Energetska svetovalka je z nami delila nekaj smernic. »Indukcijske kuhalne plošče porabijo manj električne energije, saj se segrevata le posoda in njena vsebina, ne pa tudi plošča sama,« pojasni in poudari, da je pomembna tudi izbira posode, ne le kuhališča. »Pri klasičnih elek­tričnih ploščah uporabljajmo posodo, ki ima enak premer dna, kot je premer električne plošče. Če torej skuhamo eno kavico v majhni džezvi na veliki električni plošči, je to potrata električne energije. Da bo prehod toplote boljši, naj se dno posode dobro prilega na ploščo. Pazimo tudi, da je dno ravno, in ne uporabljamo zvitih ponev,« nadaljuje strokovnjakinja. »Priporočam tudi uporabo lonca za kuhanje pod višjim tlakom. Moč nastavimo tako, da bo para izhajala le minimalno. V takem loncu se zaradi višjega tlaka pare jed kuha na temperaturi, ki je višja od 100 stopinj Celzija, in je zato kuhana prej.«

Kaj pa pečica? »Če želimo prihraniti pri elek­trični energiji, kadar uporabljamo pečico, se navadimo peči večje količine hrane in potem presežke zamrznimo. Vratc med peko ne odpirajmo po nepotrebnem. Pri vsakem odpiranju se pečica namreč nekoliko ohladi. Ker je izgubljeno toploto treba nadomestiti, je poraba elektrike zato večja,« pojasni energetska svetovalka, ki ima za varčevanje še nekaj predlogov.

»Kuhajmo ali pecimo hrano, ki je narezana na manjše koščke. Prej se bo skuhala ali spekla. Če kuhamo ali pečemo hrano, ki je bila zamrznjena, jo najprej odtajajmo na sobni temperaturi. Če želimo speči več jedi, to naredimo zaporedoma. Pečica namreč največ električne energije porabi za to, da se segreje na delovno temperaturo. Potem se grelec vklaplja le toliko, da to temperaturo vzdržuje,« pojasni. »Uro za čas peke na pečici nastavimo na 5 ali 10 minut manj in hrano pustimo v pečici še 5 do 10 minut po izklopu. Pečica je takrat še vroča in se hrana vseeno peče ali kuha.«

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE