Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Elektrika

Gospodinjstva najpogosteje posegajo po LED in varčnih sijalkah

Gospodinjstva v Sloveniji za osvetlitev notranjih prostorov najpogosteje uporabljajo LED sijalke in kompaktne fluorescentne sijalke oz. varčne sijalke. Sledijo halogenske sijalke in t.i. neonke oz. fluorescentne sijalke, ugotavlja letošnja raziskava energetske učinkovitosti Slovenije REUS.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
K. Ž./STA
6. 11. 2017 | 10:51
22. 10. 2024 | 01:11
2:44

V letošnji raziskavi REUS, nad katero bdi družba Informa Echo, je sodelovalo 1015 gospodinjstev, podrobneje pa jo bodo predstavili 17. novembra.

Kot so sporočili iz Informe Echo, gospodinjstva v Sloveniji najbolj poznajo LED sijalke. Pozna jih 69 odstotkov vprašanih, uporablja pa jih 61 odstotkov gospodinjstev.

PREBERITE ŠE: Znate izbrati žarnico oz. sijalko? 

Kompaktne fluorescentne sijalke oz. varčne sijalke uporablja 70 odstotkov v raziskavi sodelujočih gospodinjstev, halogenske sijalke 44 odstotkov, neonke oz. fluorescentne sijalke pa skoraj polovica.

Zamenjava tipa svetil vodi do prihrankov. Foto: Shutterstock
Foto:
Zamenjava tipa svetil vodi do prihrankov. Foto: Shutterstock Foto:
Nasvete pri ravnanju z razsvetljavo lahko potrošniki dobijo na spletni strani www.porabimanj.si. Zamenjava tipa svetil namreč vodi do prihrankov.

Če tri navadne žarnice v lučeh, ki gorijo dalj časa, zamenjamo z varčnimi sijalkami ali LED diodami ter namestimo senzorje gibanja in redno ugašamo luči, ko jih ne potrebujemo, lahko račun za električno energijo zmanjšamo za pet odstotkov in več.

Če kompaktne fluorescentne sijalke oz. navadne varčne sijalke zamenjamo z LED sijalkami, lahko zmanjšamo strošek porabljene energije za razsvetljavo za dve tretjini.

PREBERITE ŠE: O uporabi varčnih žarnic: ugašati ali ne ugašati?

Nakup varčne sijalke ali LED sijalke se povrne že v enem do dveh letih, v nadaljnjih letih pa smo deležni obresti v obliki manjših stroškov za energijo. Porabijo namreč štirikrat do desetkrat manj energije kot navadne z žarilno nitko in trajajo vsaj desetkrat dlje.

Klasične žarnice z žarilno nitko imajo življenjsko dobo nekje od 1000 do 3000 ur, varčne (kompaktne fluorescenčne) sijalke od 6000 do 10.000 ur in LED sijalke do 50.000 ur, še piše na omenjeni spletni strani.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine