"Zunanja enota med delovanjem na zadnjem delu klimatske naprave jemlje zrak preko izmenjevalca ter ga na sprednji strani izpiha. Glede na to, da je med požarom zrak poln saj in ostalih drobnih delcev, se uporaba klimatskih naprav v tem času odsvetuje," je pojasnil Aleš Pirc iz podjetja Ream.
Če bi klimatsko napravo uporabljali v času požara, bi lahko prišlo do zamašitve rež izmenjevalca. "Prav tako lahko visoka temperatura zraka poškoduje vitalne dele klime," je še dodal. Zunanje enote klimatskih naprav ne dovajajo zunanjega zraka v notranjo enoto, zato je uporaba s tega vidika varna.
Po požaru, če je v prostore prišel onesnažen zrak (dim in saje), na Reamu priporočajo servisni pregled, pri katerem bodo ocenili, ali filtre lahko očistimo ali pa jih moramo zamenjati.
"Dim in saje lahko poškodujejo klimatsko napravo v vseh vidikih - povzročijo neprehodnost notranjega ali zunanjega izmenjevalca, temperaturno poškodujejo električne dele, uničijo filtre, trajno zamažejo plastične dele ohišja in drugo," je še opozoril Aleš Pirc z Reama.
PREBERITE ŠE: Požar v Novem mestu: Previdnost pri vrtninah