Gre za »veliko črno luknjo«, s katero se še pred nekaj časa ni nihče prav posebej ukvarjal, danes pa je zaradi omogočanja t. i. pametnih prihrankov postala resna postavka v stroškovni optimizaciji poslovanja, poudarja Hine Alex Vrtačnik, generalni direktor podjetja Svetloba, ki je doma in v tujini za svoje inteligentne sisteme razsvetljave prejelo že vrsto priznanj.
Kot pojasnjuje, je mogoče z ustreznim sistemom pri razsvetljavi in njenem vzdrževanju prihraniti med 50 in 80 odstotki energije, kar pomeni do 20 odstotkov vseh izdatkov za elektriko. Prav tako inteligentni sistemi znatno znižujejo temperaturo prostora in tako ustvarjajo dodatne prihranke pri poletnih stroških hlajenja. Slovenija bi se lahko, če bi večino razsvetljave v slovenski industriji zamenjali z novimi rešitvami, odpovedala Termoelektrarni Šoštanj (Teš), je prepričan sogovornik.
Kupci inteligentnih sistemov razsvetljave so po Vrtačnikovih besedah samo leta 2009 prihranili 5,7 gigavatnih ur električne energije, tako pa so za 2.446 ton zmanjšali tudi izpuste ogljikovega dioksida (CO2). »To je enako, kot če bi s cest umaknili 500 avtomobilov ali posadili za 22 nogometnih igrišč gozda,« poudarja in v prizadevanju za trajnostne rešitve še pove, da tovrstna razsvetljava sestoji iz visoko vzdržljivih in temperaturno odpornih materialov, ki jih je mogoče 100-odstotno reciklirati. Obenem ti materiali povečujejo požarno varnost in podaljšujejo življenjsko dobo svetilk.
Več o postopku prenove razsvetljave si lahko preberete na www.delo.si!