Delež Slovencev, ki vse bolj razmišljajo o učinkoviti rabi energije, se je od leta 2015 do 2017 povečal za 8 odstotnih točk. Ob pojmu »učinkovita raba energije« večina slovenskih gospodinjstev (42 odstotkov) pomisli na »varčevanje z energijo« oz. se strinja s trditvijo »Energije ne trošimo po nepotrebnem, ampak le, ko je to nujno potrebno.« Glede na rezultate raziskave REUS 2015 je upadel delež tistih, ki učinkovito rabo energije povezujejo z varčevanjem z energijo (2017: 42 odstotkov, 2015: 60 odstotkov).
PREBERITE ŠE: REUS 2018: Povprečna družina v času sezone za ogrevanje porabi 1500 evrov
V raziskavi REUS 2017 je sodelovalo 1015 gospodinjstev, ki so ob pojmu učinkovita raba energije pomislili tudi na varčevanje s toplotno energijo pozimi (8 odstotkov vprašanih), uporabo varčnih sijalk (8 odstotkov), uporabo aparatov v času nizke tarife (7 odstotkov), varčevanje z vodo (6 odstotkov), rabo energije iz obnovljivih virov (6 odstotkov), uporabo tehnologij in ukrepov, ki zahtevajo manj energije za doseganje enakih in boljših rezultatov (6 odstotkov), dobro izolacijo hiše in strehe (5 odstotkov), ločevanje odpadkov (3 odstotke) in kakovostna vrata in okna (2 odstotka).
»Vsak odgovor predstavlja določen vidik učinkovite rabe energije. Pri tem je razvidno, da Slovenci vse bolj razumemo bistvo učinkovite rabe energije, ki ne pomeni odrekanja bivalnemu ugodju ampak da za ugodje, ki ga potrebujemo, ne porabimo več energije in denarja, kot je potrebno,« so še sporočili z Informe Echo.
PREBERITE ŠE: REUS 2017: Napredek pri toplotni zaščiti stavb, rastoča potratnost pri avtomobilih