Z določenimi ukrepi lahko tudi doma vplivate na porabo in s tem preprečite, da bi vam računi povzročili sive lase.
4. 11. 2020 | Besedilo: T. S. P.
stroški, račun, ogrevanje, električna energija, varčevanje, covid-19, delo od doma, karantena, domača pisarna
Delo od doma: Kako znižati stroške jeseni in pozimi
4. 11. 2020 | Besedilo: T. S. P.
stroški, račun, ogrevanje, električna energija, varčevanje, covid-19, delo od doma, karantena, domača pisarna
V času kurilne sezone in krajših dnevov nas zaradi dela od doma čakajo višji stroški za elektriko in kurjavo. Kaj lahko storimo, da jih, kljub temu da bomo več doma, znižamo?
Spet nas čaka obdobje dela od doma. Čeprav to pomeni manj stroškov za vožnjo, pa bo račun za elektriko in ogrevanje doma najbrž višji. Z določenimi ukrepi lahko tudi doma vplivate na porabo in s tem preprečite, da bi vam računi povzročili sive lase.
Skupna pisarna
Če svoj dom delite še s kom, ki bo delal od doma, uredite skupno pisarno za člane istega gospodinjstva. Tako boste porabili manj elektrike, saj boste imeli luči prižgane le v enem prostoru, prav tako pa boste morali ogrevati manj prostorov.
Od virov ogrevanja (na primer radiatorjev) odmaknite pohištvo ali šaro in omogočite zraku prosto kroženje. Pred tem se prepričajte, da v radiatorjih ni zraka, če je, jih odzračite. Zapirajte vrata v pisarni in s tem preprečite, da bi toplota nenadzorovano uhajala v druge, morda neogrevane prostore.
Z vsako dodatno stopinjo v prostoru se poraba energije poveča za 6 odstotkov.
Temperatura v prostorih
Preverite kakšno temperaturo imate v prostorih. Z vsako dodatno stopinjo temperature se poraba energije poveča za 6 odstotkov. Bivalne prostore v zimskem času ogrevamo na temperaturo med 20 in 21 stopinjami Celzija, medtem ko naj bi bila temperatura v spalnicah le med 17 in 18 stopinjami Celzija.
V primeru, da vas začne hitro zebsti, se raje bolj toploto oblecite (majice z dolgimi rokavi, tople nogavice in več plasti vam bo pomagalo ohraniti primerno telesno temperaturo, ki sicer v sedečem položaju lahko hitro pade).
Če je vaš ogrevalni sistem že star in zato tudi veliko bolj potraten, je zdaj čas, da razmislite o zamenjavi.
PREBERITE ŠE: Varčevanje z električno energijo: Z majhnimi spremembami do nižje porabe
Naprave elektriko trošijo tudi v stanju pripravljenosti, zato dosledno ugašajte in izklapljajte tiste, ki jih ne potrebujete.
Izklopite vse naprave, ki jih ne potrebujete
Čeprav bo zdaj v vašem domu za delovanje elektriko potrebovalo več naprav, bodite dosledni pri ugašanju in izklapljanju tistih, ki jih ne potrebujete. To pomeni, da iz omrežja izklopite tudi polnilec za telefon. Računalnik po koncu delovnega dneva ugasnite, saj tudi v mirovanju porablja električno energijo.
Pri nakupu novih naprav preverite, koliko elektrike porabijo v stanju pripravljenosti, in izberite model, ki nima velike porabe. Za lažji nadzor nad napravami lahko uporabljate podaljšek s stikalom in z njim izklopite vse hkrati.
Svetloba
Če se le da, v pisarno spustite več naravne svetlobe, ki je do oči najbolj prijazna in hkrati brezplačna. Odstrite zavese in vse, kar stoji pred oknom. Delovne površine naj bodo čim bliže oknu.
Odločite se za nakup varčnih sijalk in dobro razmislite, kako močno svetlobo v določenih prostorih sploh potrebujete. Luči ugašajte tam, kjer jih ne potrebujete. Za osvetlitev delovnih površin uporabljajte usmerjena svetila. Svetloba, ki jo daje svetilka, je odvisna od njene oblike (bolje svetijo odprte in prosojne svetilke).
PREBERITE ŠE: Razbijamo mite o energijsko varčnih gospodinjskih aparatih
S kuhanjem v pokriti posodi lahko zmanjšate porabo električne energije tudi za trikrat.
Omejite uporabo kuhinjskih aparatov
Če radi pijete čaj ali kavo, zavrite le toliko vode, kot je potrebujete. Zamrznjeno kosilo pustite že v dopoldanskih urah na sobni temperaturi.
Če kuhate na električnem kuhalniku, velikost kuhalne plošče izberite glede na premer posode. Majhna posoda na veliki plošči pomeni neizkoriščen obod, prek katerega energija uhaja v zrak. S kuhanjem v pokriti posodi lahko zmanjšate porabo električne energije tudi za trikrat. Kuhalno ploščo izklopite nekaj minut pred koncem kuhanja, saj je v njej dovolj toplote, da se bo hrana skuhala. Namesto električnega štedilnika lahko izberete plinskega, pri katerem je izkoristek toplote večji – toplota je dostopna takoj po vžigu.