To je edini način, da uresničimo mednarodne zaveze iz podnebnega pakta, po katerih moramo do leta 2020 zagotoviti 25-odstotni delež obnovljivih virov energije, so prepričani v GZS. Predlagajo spremembo podporne sheme za obnovljive vire energije v noveli energetskega zakona po zgledu nemškega modela, še prej pa simulacijo z izračuni na podlagi tega modela. V zbornici pričakujejo, da bo politika poslušala stroko, ki je dlje časa opozarjala na »napihovanje sončnega balona«, in da bo vlada pripravila pravično podporno shemo za obnovljive vire energije ter da bo tudi s tem podprla okrevanje gospodarstva in delovna mesta.
Sistem podpor (tarif) je v Nemčiji po zakonu zasnovan tako, da višina tarife, ki jo prejme proizvajalec električne energije iz obnovljivih virov energije za vsako proizvedeno kilovatno uro električne energije, temelji na proizvodnih stroških tehnologije. Sistemski operaterji so dolžni od proizvajalcev električne energije iz obnovljivih virov nemudoma in prednostno odkupiti vso proizvedeno električno energijo in zanjo plačati z zakonom določeno tarifo.
Proizvajalci do izplačila tarife niso upravičeni, če ne izpolnjujejo določenih tehničnih zahtev, višina tarife pa se jim lahko tudi zniža do izpolnjevanja vseh pogojev v zvezi z registracijo proizvodne naprave ... Če se proizvajalci odločijo za neposredno prodajo električne energije tretjim osebam, niso upravičeni do izplačila tarife, so pa upravičeni do izplačila tržne premije s strani sistemskega operaterja, pojasnjujejo v zbornici.