Kaj imajo skupnega kmetija, športni center, poslovna stavba in ljubljansko naselje

20. 10. 2020 | Besedilo: P. I. | Fotografije: Petrol

zelena energija, energijska učinkovitost, sončna elektrarna, petrol

V vseh so z vpeljavo trajnostnih energetskih rešitev poskrbeli za manjše stroške in večjo produktivnost. Preberite, kako.

Trajnost, trajnostna naravnanost, okoljska odgovornost in zmanjševanje ogljičnega odtisa igrajo vse bolj pomembno vlogo v sodobnem svetu. Tudi pri sodobno ter napredno ozaveščenih kupcih in investitorjih, ki s trajnostnimi rešitvami pišejo zeleno prihodnost in hkrati nižajo svoje stroške, pojasnjuje Dejan Cepič, vodja energetskih rešitev za poslovne uporabnike na Petrolu.

Implementacija rešitev, vezanih na trajnost in okoljsko odgovornost v stavbe in objekte, po eni strani pomeni odlično priložnost za nižanje stroškov, pojasnjuje Cepič, po drugi pa se tako uporabnikom omogoči izkušnjo osebne odgovornosti in višjega standarda udobja.

»Trend prenavljanja in renoviranja stavbnih kapacitet je v porastu, v zadnjem času tudi močno podkrepljen z možnostjo pridobitve namenskih nepovratnih sredstev,« pojasni Cepič. »Da bi zagotovili konkurenčnost obratovanja stavb oziroma objektov, je energetska prenova neizogibna. In ker zavedanje investitorjev o smotrnosti pomena kakovostnega strateškega načrta, ki vključuje celostni energetski koncept, žal še ni na ravni širše komercializacije, je najboljša pot, da delo zaupamo usposobljenim strokovnjakom z dobrimi referencami,« še svetuje.

Učinkovito tudi »na kmetih«

Tudi ko gre za projekte, kjer na energetsko prenovo morda ne bi pomislili. Mednje zagotovo sodijo kmetije, ki se z modernizacijo kmetijske dejavnosti soočajo z avtomatizacijo nekaterih del, ki so se v preteklosti izvajala večinoma ročno. Za to potrebne naprave – kmetijski stroji in druga mehanizacija – delo sicer olajšajo in pohitrijo, a so hkrati precejšnji porabniki energije.

Kako se izogniti previsokemu mesečnemu računu za elektriko in hkrati ostati konkurenčni, dobro vedo na kmetiji Juhart v Slovenskih Konjicah, kjer so na svojem objektu uredili postavitev sončne elektrarne, ki so jo zaupali Petrolu.

Sončna elektrarna moči 53 kW zdaj proizvaja elektriko za potrebe kmetije in naprav, ki se na njej uporabljajo, investicijo pa Juhartovi odplačujejo z denarjem, ki bi ga sicer namenili za položnice za elektriko. Namestitev solarnih panelov so pri Petrolu namreč omogočili brez vsakršnih začetnih stroškov in z brezobrestnim obročnim odplačevanjem do pet let, kar za kmetijo pomeni takojšen prihranek.

Športni in poslovni objekti, naselja

Podobno kot pri Juhartovih so v Petrolu v zadnjih nekaj letih tehnično in tehnološko prenovili že več kot 1000 raznovrstnih objektov, tako poslovnih in javnih kot tudi cerkve, športne, turistične, trgovske in druge objekte.

Med svoje zgodbe o uspehu v Petrolu tako štejejo ljubljanski športni center Squashland, kjer za lastno proizvodnjo električne energije skrbi sončna elektrarna – ta zagotavlja energijo za delovanje ogrevalne toplotne črpalke, piko na i pa dajejo sodobne polnilnice za električna vozila – pa tudi njegovo širšo okolico, Štepanjsko naselje, ki s pomočjo Petrolovih energetskih strokovnjakov že kaže prve obrise zelene in trajnostne prihodnosti urbanih okolij


Tako kot uspehe samooskrbe kaže velenjsko podjetje Mega M, ki mu je Petrol pomagal do celovite rešitve energetske samooskrbe.

V podjetju Mega M so se v svojem objektu soočali z visokimi stroški, povezanimi z ogrevanjem in hlajenjem, še posebej ker objekt ni imel svojega vira energije in je vse potrebe po elektriki pokrival iz omrežja. Skupaj s Petrolom so v podjetju zasnovali energetsko rešitev, ki je poskrbela za nižje stroške in večje udobje bivanja. Toplotne črpalke, vezane v kaskado, zdaj ogrevajo in hladijo poslovne prostore, v kletnih prostorih na e-vozila čakajo električne polnilnice, na strehi stavbe pa za energijo skrbi sončna elektrarna. Ta proizvaja del električne energije, ki se porabi za ogrevanje in hlajenje ter za polnjenje električnih avtomobilov.


Butična rešitev po meri naročnika

V Petrolu delujejo kot butični kreator, pravi Cepič, kar jim omogoča, da vsa povpraševanja obravnavajo projektno in naročniku ponudijo sklop zanj popolnoma prilagojenih rešitev – pa naj gre za energetsko samozadostnost, ogrevanje in hlajenje, razsvetljavo, energetsko prenovo stavbe ali celo za električni vozni park.

Še več: strankam pomagajo tudi pri pridobivanju nepovratnih sredstev ter priskočijo na pomoč pri prijavi na javne razpise, investicija na obroke brez vsakršnih začetnih stroškov pa pomeni takojšen prihranek pri stroških, povezanih z učinkovitejšo rabo energije.

Kot vodilno energetsko podjetje v regiji v Petrolu zagotavljajo tudi konkurenčne cene energentov in električne energiješe dodajo v podjetju, za zmagovalno kombinacijo energijskih, snovnih in okoljskih prihrankov.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE