Mikavno, a ne. Pa je tudi uresničljivo? Seveda je. Temelje takega razmišljanja nam je leta 1943 postavil Maslow. Človekove potrebe je razdelil na štiri osnovne (pomembne predvsem za človekovo preživetje) in tri višje (potrebe po osebnostni rasti). Osnova za uresničevanje vseh potreb je stavba, ki nam zagotovi fiziološke potrebe (hrana, voda, počitek, gibanje, spolnost) in potrebo po varnosti (socialna in psihična varnost, zaščita pred nevarnimi predmeti in okoliščinami).
PREBERITE ŠE: BIOHIŠA - KURITI ZAČNEJO ZADNJI, NEHAJO PRVI
Bivanje pod zemljo ni modna muha. V času podnebnih sprememb postaja nuja, sodobni materiali pa omogočajo tehnične rešitve visokega bivalnega standarda. Iz filmov poznamo Hobit hiške, iz resničnega življenja pa celo podzemno mesto. Cobber Pedy na jugu Avstralije so rudarji opalov zgradili pod zemljo, saj so temperaturne razlike na površini enostavno prevelike.
Tristebrna zasnova – energetska, snovna in prehranska – zagotavlja neodvisnost, avtonomnost in samooskrbo tako vsakega stebra kot tudi celote. Zemlja omogoča varno bivanje in hrano, okolje energijo in vodo. Dejstvo je, da se z večanjem vsestranskosti izrazito povečuje zahtevnost upravljanja, zato so inteligentni sistemi nujni za optimalno delovanje takšne stavbe. Zato jo imenujmo »BEST home«.
Bivanje pod zemljo ni modna muha. V času podnebnih sprememb postaja nuja.
Koncept »BEST home« rešuje družbene in okoljske probleme z izrazito majhnimi stroški bivanja, energije in hrane. Vpliv na okolje je minimalen, saj je prilagojen posledicam podnebnih sprememb in v celoti sledi zahtevam EU. To so: ekološka in skoraj nič energetska gradnja, majhen ogljični odtis, energetska in snovna neodvisnost stavbe, prehranska samooskrba, učinkovita raba energije in obnovljivi viri za ogrevanje prostorov, toplo vodo in elektriko, kakovostno bivanje, zdravje in zadovoljstvo, trajnostna gradnja, sanacija degradiranih površin, uporaba deževnice (pitna in siva voda) in čiščenje odpadne vode, kompostiranje, organska pridelava hrane.
Inovativnost ideje je v integraciji obstoječih tehnologij in znanj, z najmanjšim vplivom na okolje in največjo kakovostjo bivanja. »BEST home« je bivanjsko, energetsko, prehransko in snovno samozadosten koncept. V treh sklopih povezuje neomejeno rabo znanja z omejenimi naravnimi viri. To omogoča dobro socialno povezanost družinskih članov in implementacijo ključnih elementov trajnostnega razvoja.
1. Energetska samooskrba: Zahteve gradnje NZEBs po kakovosti toplotnega ovoja stavbe in uporabi obnovljivih virov energije.
2. Prehranska samooskrba: Zelene površine so namenjene organski pridelavi hrane na ravnih in navpičnih površinah ter v rastlinjaku. Hrana se porabi in shranjuje v kleti brez dodatnega hlajenja.
3. Snovna samozadostnost: Za »BEST home« zadošča 500–1000 m2 velika parcela v bregu. Gradnja je vedno nivojska. Hiša izkorišča sončno energijo za pasivno ogrevanje in sprejemnike sončne energije za ogrevanje prostorov in sanitarne vode. Prijetno bivanje zagotavljajo toplota in hlad zemlje ter prezračevanje z rekuperacijo. Dnevna svetloba je naravna, nočna z LED-svetili. Zunaj stavbe so sistemi za zajem deževnice, čiščenje odpadnih voda in kompostiranje organskih odpadkov. Potrebno energijo za delovanje zagotavlja sončna elektrarna, ki proizvedeno elektriko skladišči v baterijah.
Bojan Žnidaršič verjame, da je raznolikost življenjskih izkušenj (pre)potrebna podlaga za dobrega energetskega svetovalca. Formalno izobraževanje je začel kot kvalificiran zidar, nadaljeval kot gradbeni tehnik in diplomirani inženir urejanja krajine. Zaključil ga je na filozofski fakulteti kot andragoško specializacijo za predavatelja na višji strokovni šoli. Za svetovanje so pomembne tudi neformalne oblike. Najpomembnejši je certifikat energetskega svetovalca za gospodinjstva pa tudi mentorstva za debato, študijske krožke, moderiranje skupinskih procesov ter NLP-praktika. Od leta 1994 je ustanovitelj in direktor nevladne okoljske organizacije Vitra Cerknica ter avtor energetskega portala NEP Slovenija.