Namestitev majhnih vetrnic ni tako zahtevna kot postavitev velikih vetrnic, tudi vzdrževanje je preprostejše, strošek postavitve pa je približno šest dolarjev na vat pridobljene električne energije. Proizvajalci – približno 350 jih je, med njimi so najuspešnejši Ventus, Totempower in Micro Vawt – pa zatrjujejo, da bodo povečale razpoložljivost obnovljivih virov energije, predvsem na ogromnih podeželskih območjih držav v razvoju, kjer nimajo omrežja za distribucijo električne energije in ga v prihodnosti tudi ne načrtujejo.
Mikro vetrne turbine za zdaj proizvajajo slabih 39 MW električne energije, od tega skoraj polovico v Združenih državah Amerike, poroča spletni portal Ecofriend. V prihodnjih petih letih naj bi se količina električne energije, proizvedene z mikro vetrnimi turbinami, po napovedih proizvajalcev povečala kar za 30-krat.
Delež energije, pridobljene iz obnovljivih virov, je v celotni svetovni energetski bilanci še vedno majhen, le šestodstoten. A vsaka elektrarna, ki proizvaja energijo iz obnovljivih virov, pomeni korak naprej – manj elektrarn na fosilna goriva, ki bi naslednjih 25 let v ozračje spuščala ogljikov dioksid. A medtem ko delež elektrike iz vetrnih elektrarn po svetu raste najhitreje med vsemi načini proizvodnje elektrike, se pri nas s tem ne moremo pohvaliti, prihodnost na tem področju pa ni obetavna. Po podatkih Agencije za prestrukturiranje energetike imamo namreč le kakih pet vetrnic majhne moči in do tretjine postavljen steber vetrnice s predvideno močjo dveh megavatov v Dolenji vasi pri Senožečah, ki naj bi se zavrtela aprila letos. Manjše vetrnice z močjo treh kilovatov ima Elektro Primorska pri Komnu, Divači in Ajdovščini, na Banjšicah pa stoji vetrnica z močjo 15 kilovatov, ki bi lahko napajala dve gospodinjstvi.
V nadaljevanju predstavljamo tri mikro vetrnice treh proizvajalcev:
Ventus – Oblikovalec Sergei Kuckir je imel pri snovanju mikro vetrne turbine z vertikalnimi krili v mislih avanturiste, ki se radi podajajo v odročne kraje. Vetrnico je mogoče preprosto postaviti in pozneje razstaviti ter pospraviti v 65 cm dolgo cev z 10 cm premera, ki tehta le štiri kilograme. Proizvede lahko 400 vatov električne energije, ki se shrani v baterijah. Komplet je na voljo za približno tisoč dolarjev, edina pomanjkljivost vetrnice je, da za delovanje potrebuje razmeroma visoke hitrosti vetra, med 10 in 15 metri na sekundo.
Totempower – Družba iz Velike Britanije razvija dva modela mikro vetrnih turbin. Prvi, ki naj bi proizvedel 2000 kWh električne energije na leto, bo namenjen gospodinjstvom, drugi, ki bo proizvedel 15.000 kWh elektrike na leto, pa večjim porabnikom. Za prvega bo treba predvidoma odšteti 7000 dolarjev, naložba naj bi se po zagotovilu proizvajalca povrnila v približno petih letih. Do leta 2016 naj bi jih samo na britanskem trgu prodali 16.000.
Micro Vawt – Tajski proizvajalec izdeluje mikro vetrne turbine različnih zmogljivosti: 400 vatov, 1500 vatov in 3000 vatov, namenjene pa so proizvajanje električne energije za javno razsvetljavo, telekomunikacijske stolpe in na ribiških ladjah. Za postavitev potrebujemo le 50 cm x 50 cm x 150 cm prostora, postavitev je preprosta, proizvajalec pa zagotavlja, da pri delovanju ne povzročajo nobenega hrupa in vibracij.