Ministrstvo za infrastrukturo in prostor je 12. julija namreč objavilo pobudo za pripravo prostorskega načrta za park vetrnih elektrarn Senožeška brda, ki je od 19. julija do 19. avgusta v javni razgrnitvi. Nanjo lahko javnost do konca tega roka pošlje svoje pripombe. Pobuda je v digitalni obliki objavljena na spletnih straneh ministrstva za infrastrukturo in prostor in tudi na spletni strani občine Divača.
V fazi pobude so analizirali 73 možnih stojišč vetrnih elektrarn, na podlagi preliminarne presoje pa so predlagali 49 izvedljivih stojišč. V naslednji fazi načrtovanja bodo izbor skrčili na do 40 prostorsko, okoljsko, energetsko in ekonomsko najustreznejših stojišč, ki bodo sprejemljiva tudi v lokalnih skupnostih. Posamezne vetrnice bi v prostor razporedili po možnosti po obstoječih gozdnih cestah, z izogibanjem zavarovanim, varovanim in ogroženim območjem ter upoštevajoč oddaljenost od naselij na način, da bi bile vetrne elektrarne čim manj moteče za lokalno prebivalstvo.
Kot je za STA pojasnil divaški župan Drago Božac, je ljudi najbolj zanimalo, koliko bo vetrnic, kje bodo njihova stojišča ter kako bo projekt potekal, medtem ko je bilo odločnih stališč za ali proti manj, saj je zadeva še dokaj nova. Med tistimi, ki že zdaj nasprotujejo projektu, so bili predstavniki Parka Škocjanske jame, saj naj bi šlo za prevelik poseg v prostor, pa tudi prebivalec Dolenje vasi, ki živi v neposredni bližini edine obstoječe vetrnice na tem območju in je vetrnico označil za motečo, je navedel Božac. Kot je dodal, pa za ostale prebivalce vetrnice kot take niso tako sporne.
Tako župan kot občinski svetniki zagovarjajo stališče, da se morajo najprej ljudje, ki bi jih vetrnice neposredno prizadele, izreči, ali gradnjo podpirajo ali ne, na osnovi tega pa se bodo tudi sami odločili, ali bodo projekt podprli, je pojasnil Božac.
Družba Vepa iz ljubljane je družba z omejeno odgovornostjo, z celim imenom registrirana kot Vetrni parki, izgradnja in obratovanje vetrnih elektrarn. Vetrna elektrarna, ki že stoji in obratuje v Dolenji vasi pri Senožečah, je v lasti podjetja AAE iz Maribora, prav tako družbe z omejeno odgovornostjo.