V vseh državah, ki sodelujejo v projektu NZEB 2021 (NZEB 2021: Open Doors Days), je vzpostavljena spletna platforma, na kateri si lahko obiskovalci ogledajo nabor razstavljenih stavb, se prijavijo za njihov ogled znotraj predpisanih terminov in prejemajo splošne ter po potrebi tudi bolj specifične informaciji o gradnji skoraj ničenergijskih hiš in zahtevah direktive EPBD.
Seznam stavb je objavljen na spletni strani http://www.0energijskehise.si, kjer se je mogoče tudi prijaviti za ogled posameznih hiš. Prijava oziroma rezervacija mesta je zaradi lažje organizacije ogledov obvezna. Navodila za ogled stavb najdete na tej povezavi. Termini za oglede nekaterih hiš ta petek in soboto so že zasedeni, a nič ne de – njihova vrata bodo odprta tudi prihodnji vikend.
Osrednja ideja projekta NZEB 2021 je, da obiskovalci dobijo uporabne in neodvisne informacije o gradnji skoraj ničenergijskih stavb. Med obiskom se bodo seznanili z življenjskimi, delovnimi in gradbenimi izkušnjami lastnikov stavb. Kakor pravita Marjana Šijanec Zavrl in Mihael Mirtič z Gradbenega inštituta ZRMK, pod okriljem katerega poteka projekt v Sloveniji, je cilj kampanje seznaniti širšo javnost s sodobnimi tehnologijami gradnje skoraj ničenergijskih hiš. Evropska direktiva o energetski učinkovitosti stavb (EPBD) namreč od držav članic zahteva, da na nacionalni ali regionalni ravni opredelijo minimalne standarde energijske učinkovitosti stavb pri novogradnjah in večjih prenovah stavb. Od 31. decembra 2018 dalje bo tako treba zagotoviti, da bodo vse nove javne stavbe (v lasti ali v najemu) skoraj ničenergijske. Vse druge nove stavbe pa bodo morale biti skladne z novimi zahtevami dve leti pozneje. Več informacij o direktivi najdete v tem dokumentu.
Seznam stavb se sproti dopolnjuje, zato slovenski koordinator projekta vabi vse, ki so pripravljeni odpreti vrata svoje hiše, da si na spletni strani ogledajo, katere pogoje mora hiša izpolnjevati za sodelovanje v kampanji.
Dnevi odprtih vrat skoraj ničenergijskih hiš bodo v desetih evropskih državah potekali tudi novembra prihodnje leto, v okviru projekta pa si bo tako mogoče ogledati med 900 in 1250 primerov dobre prakse energijsko visokoučinkovitih stavb. Izdelali bodo tudi serijo kratkih dokumentarnih filmov, ki bodo prikazovali energijsko učinkovite rešitve po Evropi in vizualizirali skupni evropski cilj izvajanja direktive EPBD.
Ta vikend pa bo v okviru projekta dnevi pasivnih hiš vrata odprlo tudi 26 pasivnih hiš.