Civilna iniciativa Dimnik si že osem let prizadeva za razveljavitev omenjenega zakona, ker naj bi bil protiustaven. Vse več ljudi pa dimnikarja ne spusti v stanovanje ali hišo, saj dvomi v njegovo usposobljenost.
Poleg podeljevanja koncesij in nemožnosti izbiranja dimnikarja, civilno iniciativo moti tudi obračunavanje stroškov prevoza, ki jih zaračunavajo koncesionarji, neenakopraven položaj ekoloških kurišč s trdimi kurišči ter meritve emisij, delo dimnikarjev koncesionarjev pa menda opravljajo tudi nekvalificirani dimnikarji.
Ravno zaradi dvomov v usposobljenost dimnikarjev je vse več primerov, ko ljudje dimnikarja niso spustili v domove ali za njegovo delo niso poravnali računa.
Neustrezno koncesijsko ureditev dimnikarske službe bi bilo potrebno temeljito prevetriti, predvsem v smeri uveljavitve zdrave konkurence na trgu.
Na ministrstvu za okolje in kmetijstvo pravijo, da neke usmeritve, da je treba sistem nadgrajevati, v tem delu že obstajajo. Koncesije, ki so bile podeljene do leta 2014 ostajajo, kako bo naprej, pa še ni politične rešitve, bodo pa šle verjetno v spremembo obstoječega sistema, so pojasnili pred kratkim.
Odbor DZ za okolje je že marca lani predlagal ministrstvu, da v najkrajšem času okrepi strokovni nadzor nad izvajanjem dimnikarskih storitev in pripravi poročilo o opravljenih nadzorih. Odbor je tudi predlagal ministrstvu, da ponovno preveri kadrovsko in strokovno ustreznost vseh koncesionarjev, ki izvajajo dimnikarske storitve, v primeru ugotovljenih nepravilnosti pa uvede postopek za odvzem koncesije.
Ministrstvo naj bi v tem času proučilo tudi možnosti za spremembo zakonodaje v smeri, da se izvajanje obvezne gospodarske javne službe dimnikarstva prenese na lokalno raven.
Parlamentarni odbor za kmetijstvo, gozdarstvo, prehrano in okolje bo sicer danes ponovno razpravljal prav o problematiki izvajanja dimnikarskih storitev.