Kurjenje lesa, tudi na prostem, je eden od zelo pomembnih virov onesnaževanja zunanjega zraka, kot so delci PM10, benzen, policiklični aromatski ogljikovodiki, formaldehid in ogljikov monoksid, ki imajo velik negativen vpliv na zdravje ljudi. V Sloveniji je zrak najbolj onesnažen z delci PM10 v času kurilne sezone, so sporočili z ministrstva za kmetijstvo in okolje. Največ PM10 povzroča kurjenje v zastarelih kurilnih napravah in nepravilno kurjenje, tudi kurjenje mokrih drv.
Žal se ljudje premalo zavedamo škodljivosti kurjenja na prostem, ki obremenjuje zunanji zrak z velikimi emisijami delcev PM10 in drugimi toksičnimi snovmi, opažajo na ministrstvu. To velja tako za kurjenje odpadkov kot tudi za v Sloveniji še precej razširjeno kurjenje zelenega odreza in drugih vrtnih ostankov.
Tudi na travnikih, pašnikih in gozdnih obronkih, ki niso bili pokošeni, marsikdo spomladi zakuri suho travo. Včasih so zaradi kurjenja zadimljene cele doline in naselja. Pri zgorevanju zunaj naprav se v znatni meri tvorijo delci, ki so vidni kot dim, poleg njih pa še številne druge strupene snovi. Še posebej velike emisije onesnaževal nastanejo takrat, ko zaradi različnih vzrokov snovi ne zgorevajo s plamenom, temveč tlijo.
Pri kurjenju na prostem je treba opozoriti še na veliko požarno nevarnost, poleg tega pa z njim močno vplivamo na rastlinski in živalski svet požganih površin. Na pogoriščih vsako leto znova odženejo pionirske rastline, ki dobro prenašajo požig, bolj občutljivih in ponavadi tudi redkih rastlin pa tu ne bomo našli, še pravijo na ministrstvu.