»Bilo je super in hkrati nekaj novega z vidika preproste priprave kruha iz različnih vrst žita,« je povedala mentorica projekta na Lesarski šoli Maribor Darja Krecenbaher. Dijaki 4. a oddelka in predstavnika dijaške skupnosti so se z vso vnemo in obilo dobre volje lotili vseh opravil, od priprave moke, testa ter različnih bio in eko namazov, ki so popestrili okuse različnih vrst kruha. »Ker so to zaključni letniki, v katerih so večinoma fantje, med njimi so le tri dekleta, je bil projekt izziv za vse. Spoznali smo, da lahko na zelo preprost način tudi iz manj poznanih žit spečeš odličen kruh, ki se vsekakor razlikuje od običajnega belega,« je še dejala Krecenbaherjeva. Tega, so priznali dijaki in dijakinje, še vedno preveč zaužijemo v prehitrem tempu vsakdana.
Mladim, aktivnim na lesarskem področju, se je med delavnico peke kruha porodilo mnogo idej na temo izdelovanja novih, uporabnih in zanimivih izdelkov ter orodij za pripravo jedi. Kdo ve, morda se bo kdo izmed njih lotil izdelovanja lesene posode – nečk, krožnikov, valjarja, kuhalnic … »Ker smo lesarska šola in to znamo,« so polni lepih vtisov dejali dijaki končani delavnici.
Projekt Od zrna do kruha je le eden izmed 17 projektov v vseslovenskem natečaju Planetu Zemlja prijazna šola/vrtec 2014/15, ki ga društvo Planet Zemlja izvaja že od leta 2010. V njem je do zdaj sodelovalo že več kot 300 vzgojno-izobraževalnih zavodov (VIZ), letos pa se jim je pridružilo še 69 novih zavodov in 83 enot zavodov VVZ.
Natečaj se z različnimi projekti nadaljuje tudi v prihodnjih dneh. V ponedeljek, 22. decembra, bodo na OŠ Marjana Nemca Radeče učenci 8. in 9. razredov prisluhnili predavanju o prisotnosti kemikalij v hrani, oblačilih in čistilih, ki ga društvo Planet Zemlja izvaja v okviru projekta Karavana varne kemije.