Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Energija in okolje

MOS 2024: Sejem v znamenju trajnostnih rešitev in digitalizacije

Danes je vrata odprl 56. sejem MOS, ki poteka med 18. do 22. septembrom na razstavišču Celjskega sejma. Program je razdeljen na pet segmentov: Dom, Tehnika in digitalizacija, Turizem, B2B in Plus. Na razstavnih prostorih in spremljajočih dogodkih je poudarek na izobraževalnih vsebinah, rešitvah za pomanjkanje kadrov v gospodarstvu in priložnostih, ki jih družbi in gospodarstvu prinašata digitalizacija in umetna inteligenca, obiskovalci pa lahko poiščejo odgovor na vprašanja, povezana z domom in energetsko učinkovitostjo, v brezplačnih tematskih svetovalnicah mreže Ensvet, ki deluje pod okriljem Eko sklada.
Foto: Celjski sejem
Foto: Celjski sejem
18. 9. 2024 | 10:29
22. 10. 2024 | 22:25
7:30

V razstavnih dvoranah je zbrana ponudba 650 neposrednih razstavljavcev iz devetih držav z več kot 1100 blagovnimi znamkami za dom, gradnjo, prosti čas in zdravo hrano, pomembno vlogo pa ima tudi program, ki ga Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije prireja skupaj s svojimi sekcijami, območnimi zbornicami, člani in poslovni partnerji. Na njenem prostoru bosta v ospredju Ulica obrti s predstavitvijo 15 obrtnih poklicev ter mednarodno poslovno srečanje Connect2Slovenia z več kot 100 podjetniki iz 13 držav. Obrtna zbornica skupaj z GZS in ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti prireja tudi gospodarski forum Povezani za prihodnost, ki bo iskal rešitve za pomanjkanje ustreznih kadrov, izboljšanje konkurenčnosti in reforme na trgu dela.

Trajnostne rešitve za dom

V segmentu Dom lahko obiskovalci dobijo pregled nad tržno ponudbo in sodobnimi tehnologijami na področju gradnje, trajnostnih energetskih rešitev in bivanja. Organizator je letos sodobnim trajnostnim rešitvam, kot so sončne elektrarne, toplotne črpalke, vrtine, klimatske naprave in prezračevalni sistemi, ki so ključni za energetsko učinkovito in okolju prijazno bivanje, zbral na enem mestu, v sejemski dvorani L. Poleg tega je mogoče preveriti ponudbo stavbnega pohištva, alarmnih sistemov, pergol, rešitev za gradnjo, kritin, ograj, ogrevalnih in prezračevalnih sistemov, notran­jega pohištva, talnih oblog, letnih kuhinj, bazenov in masažnih kadi, čistilne tehnike in hišnih dvigal za invalide.

V segmentu Turizem je poleg rešitev za kamping in karavaning na ogled ponudba turističnih krajev iz vse Slovenije, s poudarkom na trajnostnem, zelenem in butičnem turizmu ter kolektivnih znamkah, ki združujejo lokalne, tradicionalne in ekološke ponudnike. Ti predstavljajo lokalne in ekološke pridelke, rokodelske izdelke ter raznolike storitve in doživetja. Priložnost je tudi za spoznavanje lokalnih kulinaričnih specialitet, ponudbe vinarjev, pivovarjev in izdelovalcev gina.

V segmentu Tehnika in digitalizacija si je med drugim mogoče ogledati nabor opreme in orodij za podjetja in domače mojstre, profesionalne energetske rešitve ter okolju prijazno tehnologijo. Predstavljene so rešitve za digitalizacijo, avtomatizacijo in upravljanje energije, ki omogočajo napredno delovanje pametnih stavb, mest in industrije, storitve na področju industrijske avtomatizacije, energetike ter digitalne tehnologije, kot so internet stvari (IoT), umet­na inteligenca in veriženje podatkovnih blokov. Poleg tega lahko obiskovalci spo­znajo inovativne tehnologije in svetovalne storitve, ki podpirajo energetsko učinkovitost in okolju prijazne rešitve.

Sejemski segment Plus zajema izdelke široke porabe, medtem ko je segment B2B, ki je sicer bolj namenjen poslovnim povezavam, prepleten tudi s programom Obrtne zbornice Slovenije s predstavitvami različnih poklicev ter poklicnim in kariernim svetovanjem.

Bionska glava. FOTO: Celjski sejem
Foto:
Bionska glava. FOTO: Celjski sejem Foto:
Ulica obrti

Na prostoru Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije velja med obiskovalci tradicionalno največ zanimanja za Ulico obrti in rokodelskih delavnic, namenjeno predvsem učencem in dijakom, ki se odločajo za poklicno pot. Letos bodo v ospredju poklici kuharja, natakarja, peka, slaščičarja, oblikovalca kovin-orodjarja, strojnega mehanika, zidarja, tesarja, izvajalca suhomontažne gradnje, kleparja krovca, polagalca talnih oblog, pečarja-polagalca keramičnih oblog, optika tehnika, steklarja, voznika in pet različnih dejavnosti iz tradicije domače in umetnostne obrti (kamnoseštvo, lončarstvo, slamnikarstvo, zlatarstvo in lesostrugarstvo). Osrednja točka Ulice obrti je vajeniška pisarna, kjer obiskovalci prejmejo vse informacije o vajeniškem sistemu izobraževanja ter srednjem poklicnem in strokovnem izobraževanju. Osnovnošolci se bodo lahko tudi sami aktivno vključili v izdelavo izdelka oziroma storitve in se preizkusili v posameznem poklicu. V času sejma je na ogled tudi razstava cvetličnih kreacij državnega prvenstva cvetličarjev.

OZS bo v sodelovanju s Celjskim sejmom in Mestno občino Celje v petek, 20. septembra, najuspešnejšim razstavljavcem podelila sejemska priznanja, zlati, srebrni in bronasti ceh.

Povezava med gospodarstvom in znanostjo

Stičišče znanosti in gospodarstva v organizaciji ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije, ki že od leta 2016 privablja številne obiskovalce, zlasti študente in dijake, ki iščejo priložnosti v visokotehnoloških panogah, letos predstavlja tehnologije, inovacije in izdelke s področja mehatronike, avtomatike, robotike, energetike, nanotehnologije, vesoljske tehnologije in digitalizacije. Letošnja predstavitev je osredotočena na digitalno preobrazbo, industrijo 4.0 in prihajajočo industrijo 5.0. Inštitut informacijskih znanosti Maribor (IZUM) predstav­lja sisteme COBISS in SICRIS ter HPC Vega, enega najpomembnejših računalniških sistemov v Evropi. Posebne pozornosti je deležen mednarodni projekt Hybrid Neuro, ki ga vodi Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, tj. nadgradnja integracije bionskih sistemov v 3D-modelu človeka, predstavljena pa je tudi nadgrajena bionska glava kot tehnološka platforma.

Vstopnice in urnik

Vstopnice za odrasle so po deset evrov, za učence, dijake in študente po sedem, za upokojence po osem, za kolesarje po pet in za družine (do dva odrasla in do pet otrok do 15. leta) 20 evrov. Vstopnica po 15. uri stane za vse kategorije posameznikov šest evrov. Vstopnice, kupljene po spletu med sejmom, so po osem evrov. Otroci do sedmega leta v spremstvu odraslega in invalidi na vozičkih s spremljevalci imajo prost vstop. Sejem je odprt vsak dan med 9. in 18. uro.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine