Z lastno proizvodnjo energije lahko dolgoročno prihranimo in zaščitimo svoj proračun pred cenovnimi šoki, obenem pa zmanjšamo svoj okoljski odtis. Energetska neodvisnost je nova vrednota, ki je med lastniki domov vedno bolj cenjena. Poleg finančne stabilnosti in varovanja okolja nam energetska neodvisnost prinaša večjo samostojnost in pripravljenost na morebitne izredne razmere v prihodnosti.
Če bomo kot lastniki gospodinjstva ali neka skupnost pridobivali dovolj energije za svoje potrebe iz obnovljivih virov, kot so sončna, vetrna in geotermalna energija, in sicer tako, da dolgoročno ne bomo škodovali okolju, bomo energetsko neodvisnost dvignili še za stopničko višje. Postali bomo trajnostno energetsko neodvisni.
Takšen princip vključuje uporabo energetskih rešitev, ki zmanjšujejo odvisnost od fosilnih goriv, emisije toplogrednih plinov in spodbujajo učinkovitost pri porabi energije. To lahko dosežemo z boljšo izolacijo, energetsko učinkovitimi napravami in prilagodljivimi sistemi shranjevanja energije. Trajnostna energetska neodvisnost omogoča stabilno, cenovno ugodno in okolju prijazno oskrbo z energijo, kar prispeva k varnejši in bolj trajnostni prihodnosti.
Za doseganje energetske neodvisnosti ni dovolj, da postavimo sončne celice ali se odločimo za eno od številnih naprav, ampak moramo razmišljati o celovitem krogu energetske učinkovitosti – o proizvodnji električne energije s sončnimi celicami, o shranjevanju električne energije z baterijskimi hranilniki, o upravljanju sistemov za samooskrbo z električno energijo (ME Smart) in o vseh povezanih uporabnikih za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje.
Smiselno je, da se povežemo s podjetji, ki nam lahko naredijo sistematičen načrt energetske samooskrbe, kar je še posebej pomembno pri novogradnjah in prenovah objektov. MERKUR energija ponuja cel krog trajnostnih rešitev, in sicer sončne elektrarne, toplotne črpalke, baterijske hranilnike, prezračevalne sisteme in e-polnilnice. Ponujajo pa tudi upravljanje teh rešitev in tako imenovane EMS-sisteme (Energy Management Systems), torej sisteme za upravljanje energije ME Smart, s katerimi vse parcialne rešitve dobijo smisel.
S sončno elektrarno sčasoma imamo visoke prihranke pri stroških električne energije, saj je osnovni vir brezplačen, ne povzroča emisij toplogrednih plinov, kar prispeva k zmanjšanju onesnaženja in vpliva na blaženje podnebnih sprememb. Fotonapetostni moduli imajo običajno življenjsko dobo 25 let ali več, kar nam zagotavlja dolgoročen vir energije.
Pri izbiri moramo upoštevati kakovost panelov, kar se kaže kot visoka učinkovitost in dolga garancija. Poskrbimo tudi za optimalno namestitev, da so paneli usmerjeni proti jugu, jugovzhodu ali jugozahodu in pod kotom od 20 do 40 %. Module lahko s podkonstrukcijo namestimo tudi na ravne strehe. V Sloveniji je obsijanost s soncem zadostna v vseh regijah, lahko pa na ustreznost lokacije vplivajo drugi dejavniki, kot so bližina naravnih ovir in objektov ter velikost in usmerjenost strehe. Strokovnjaki MERKUR energije namestitev sončne elektrarne priporočajo na strehe s površino vsaj 30 kvadratnih metrov, kar zadošča za elektrarno velikosti 6 kWp.
Ker se potrebe po energiji lahko sčasoma povečajo, je koristno načrtovati sistem, ki omogoča dodajanje novih modulov.
MERKUR energija na podlagi vašega povpraševanja pripravi informativno ponudbo za sončno elektrarno.
Proizvodnja energije s sončnimi celicami je omejena na dnevno svetlobo, zato je pomembno, da ustvarjeno električno energijo shranimo za poznejšo uporabo, ko sonca ni. Baterijski hranilniki so ključna naprava za doseganje prave energetske neodvisnosti, saj omogočajo, da presežek energije, proizvedene čez dan, uporabimo ponoči ali ob slabem vremenu.
Če poleg sončne elektrarne namestimo tudi baterijski hranilnik, bo to naša zmagovalna kombinacija, saj baterijski hranilnik še poveča našo samooskrbo z električno energijo, ker shranjuje presežek proizvedene električne energije. Porabimo ga lahko v slabših vremenskih razmerah, ko naša sončna elektrarna proizvaja manj elektrike. Baterijski hranilnik pa lahko uporabimo tudi kot rezervni vir napajanja pomembnih električnih naprav in osvetljavo doma v primeru izpada električne energije, kar je še posebej pomembno za gospodinjstva v oddaljenih ali manj stabilnih območjih.
Z baterijskim hranilnikom bomo še manj odvisni od omrežja, kar prispeva k finančnim prihrankom. Samooskrba se z baterijskim hranilnikom poveča za dodatnih 15 do 25 odstotkov. Gospodinjstvo lahko z baterijskim hranilnikom porabi kar do 50 odstotkov energije, ki jo je proizvedla lastna sončna elektrarna.
Pri nakupu baterije moramo preveriti njeno zmogljivost, ki je odvisna od velikosti sončne elektrarne in porabe energije v gospodinjstvu. Z mobilno aplikacijo lahko nadziramo polnjenje in praznjenje baterije, s čimer lahko optimiziramo izkoriščanje energije. Pravilna nastavitev in poprodajna podpora sta ključni pri dobrem izkoristku baterijskega hranilnika. MERKUR energija zato sodelujem s podjetjem TAB, ki kot eden redkih slovenskih ponudnikov zagotavlja edinstveno raven podpore, kar je velika prednost na našem trgu.
Baterijski hranilniki, ki jih ponuja MERKUR energija, za svojo ceno omogočajo edinstveno razmerje med kapaciteto in močjo napajanja. Že z eno enoto zadovoljijo potrebe tipičnega gospodinjstva.
Pametno upravljanje ne omogoča le spremljanja porabe, ampak tudi optimizacijo, da se porabi čim več lastno proizvedene energije. S sistemom ME Smart, ki ga ponuja MERKUR energija, boste povečali energetsko učinkovitost, znižali stroške in izboljšali učinkovitost samooskrbe, zlasti v gospodinjstvih, ki uporabljajo sončne panele, toplotne črpalke, polnilce za EV in baterijske sisteme. Primeren je za gospodinjstva in večje poslovne objekte.
Sistemi za upravljanje so izjemno enostavni. Sistem spremlja, kaj se dogaja z energijo, v MERKUR energiji pa prek nadzornega centra spremljajo dogajanje in v primeru večjih odklonov obvestijo stranko oziroma se z njo pogovorijo in predlagajo ustrezno rešitev. Pri upravljanju energetskih sistemov pri podjetjih MERKUR energija ponuja tudi storitev vzdrževanja, nadzora, torej celostno energetsko upravljanje znotraj objektov.
Poleg proizvodnje in shranjevanja električne energije je pomembno, da energijo izkoriščamo tudi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje na energetsko učinkovit način. Pri tem igrajo ključno vlogo toplotne črpalke, prezračevalni sistemi in klimatske naprave, ki jih lahko povežemo s sistemom za samooskrbo.
Toplotne črpalke so priljubljena izbira za energetsko učinkovito ogrevanje in hlajenje prostorov. Izkoriščajo energijo iz zraka, zemlje ali vode ter jo pretvarjajo v toploto ali hlad, s čimer zmanjšujejo potrebo po klasičnih fosilnih gorivih. Toplotne črpalke so zelo energetsko učinkovite, tako da se v kombinaciji s sončnimi celicami in hranilnikom poraba omrežne elektrike zmanjša na minimum. Ob pravilni namestitvi in vzdrževanju imajo dolgo življenjsko dobo in so zanesljiv vir ogrevanja.
Uporaba klimatskih naprav in prezračevalnih sistemov z rekuperacijo toplote omogočajo energetsko učinkovito hlajenje in prezračevanje prostorov, kar dodatno pripomore k trajnostni energetski neodvisnosti. Rekuperatorji omogočajo izmenjavo toplote med odpadnim in svežim zrakom, s čimer zmanjšajo izgube toplote. Lokalna rekuperacija je enosobno prezračevalna naprava z rekuperacijo za učinkovito prezračevanje in odzračevanje v stanovanjih, hišah ter javnih in poslovnih stavbah, z možnostjo povezave med več enotami.
Pri izbiri polnilnice je pomembno, da izberemo moč in funkcionalnosti, ki ustrezajo našim potrebam. S tem bomo zaokrožili trajnostni energetski sistem, ki podpira domačo in mobilno energetsko neodvisnost.
Za doseganje energetske neodvisnosti je pomembno upoštevati stroške, ki jih prinašajo takšne naložbe. Na voljo je več možnosti financiranja, vključno z ugodnimi krediti, plačilom na obroke in subvencijami oziroma nepovratnimi sredstvi, ki jih ponuja EKO sklad za sončne elektrarne, toplotne črpalke in sisteme za učinkovito prezračevanje, kar lahko bistveno zmanjša stroške investicije.
Če iščete celovito rešitev za energetske potrebe, je MERKUR energija lahko vaš osebni partner pri energetski transformaciji doma ali podjetja. Strokovnjaki MERKUR energije bodo proučili vaše potrebe in vam predlagali najbolj učinkovito energetsko rešitev za vaš dom ali poslovni objekt. Izberete lahko posamično energetsko rešitev ali se odločite za celovito transformacijo energetske učinkovitosti.
Pred pripravo končne ponudbe opravijo ogled vašega objekta, da lahko rešitev natančno prilagodijo vašim potrebam. Poskrbijo za vso komunikacijo z elektrodistributerji in svetujejo o možnostih subvencij EKO sklada, kar zagotavlja zanesljiv in kakovosten zaključek projekta.
Uporabljajo le preverjene naprave in komponente visoke kakovosti, omogočajo financiranje na obroke do 84 mesecev. Na koncu poskrbijo za dodatno varnost z jamstvom za opravljeno delo, ki pri sončnih elektrarnah traja pet let, pri toplotnih črpalkah pa dve leti.
Naročnik oglasne vsebine je MERKUR energija