Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Predstavitvena informacija  |   Energija in okolje

Preprečite previsoke račune za elektriko

Električna energija, zlasti iz obnovljivih virov, postaja vse pomembnejša, a tudi razpršena in nepredvidljiva, kar je velik izziv za omrežja.
Foto: Depositphotos
Foto: Depositphotos
7. 11. 2024 | 14:15
13. 11. 2024 | 14:52
9:04

Zaradi težav s skladiščenjem in nestanovitnostjo obnovljivih virov so spremembe v elektroenergetskih sistemih neizbežne, zato je Agencija za energijo prenovila metodologijo obračunavanja omrežnine in tarifnega sistema, ki je začela veljati oktobra. Prenovljen sistem obračunavanja omrežnine je ključen za učinkovito rabo omrežij, saj odjemalcem omogoča časovno prilagajanje odjema. Nova metodologija upošteva dejanske stroške omrežja, preprečuje navzkrižno subvencioniranje in zagotavlja socialno pravičnost.

Tarifne postavke za omrežnino za obračunsko moč in energijo se razlikujejo glede na posamezen časovni blok: kadar je omrežje najbolj obremenjeno, so najvišje, kadar je najmanj obremenjeno, pa najnižje.

Omrežnina se plačuje za preneseno količino električne energije (omrežnina za energijo) in glede na obremenjevanje omrežja (omrežnina za moč). Obračun omrežnine za energijo ostaja enak kot do zdaj, obračunska moč pa bo po novem določena glede na dejansko uporabo omrežja.

Napredni merilni sistemi zagotavljajo podrobne merilne podatke o dejanski rabi omrežja in vsako leto vam bo elektrooperater glede na preteklo uporabo omrežja določil dogovorjeno moč. Na podlagi vaših 15-minutnih meritev bo določena kot povprečje treh največjih obremenitev v pretekli višji sezoni. Če vaša merilna naprava ne omogoča 15-minutnih meritev za prevzeto energijo, se bo omrežnina obračunala kot do zdaj dvotarifno (VT, MT) ali enotarifno (ET). Obračunska moč pa se bo določila v odstotku od priključne moči (glavnih varovalk). Vsako leto boste na računih za junij, julij, avgust in september obveščeni o dogovorjeni moči za vsak posamezen časovni blok, kar bo podlaga za obračun omrežnine v naslednjem koledarskem letu. Dogovorjeno moč boste lahko znižali ali zvišali. Sprememba je brezplačna in enostavna ter jo boste lahko naredili vsak mesec.

Dveletno prehodno obdobje, namenjeno spremljanju

Prehodno obdobje bo veljalo le za gospodinjstva in mali poslovni odjem in bo trajalo od 1. 10. 2024 do 30. 9. 2026.

Agencija za energijo priporoča, da v prehodnem obdobju dogovorjene moči ne spreminjate in morebitna presežna moč vam ne bo obračunana. Če dogovorjene moči v tem obdobju ne boste spreminjali, vas bo elektrooperater na računih obveščal, ali ste morda dogovorjeno moč prekoračili in koliko bi zato morali dodatno plačati, presežna moč pa vam še ne bo obračunana.

Kdaj bo omrežnina najdražja in kdaj najcenejša

Omrežje je v hladnejših mesecih (VIŠJA SEZONA) bolj obremenjeno kot v toplejših delih leta (NIŽJA SEZONA). Tudi v delovnih dnevih je bolj obremenjeno kot ob sobotah, nedeljah in praznikih, prav tako v različnih delih dneva. 

S krmilnikom sistema za upravljanje

Pametno upravljanje naprav in preusmeritev porabe električne energije v obdobja z manjšo obremenitvijo omrežja in nižjimi tarifami lahko občutno zmanjša stroške električne energije.

Če imate sončno elektrarno in boste na letni ravni doma proizvedli več ali enako električne energije, kot je boste porabili, še vedno ne boste plačevali stroška za energijo in tudi omrežnina za energijo vam ne bo obračunana. Večina uporabnikov bo plačevala več omrežnine za moč kot do zdaj.

Nekateri odjemalci so se začeli ogrevati s toplotno črpalko, številni doma tudi polnijo svoje električno vozilo, zato omrežje obremenjujejo bolj kot odjemalci, ki se ogrevajo na drug energent oziroma nimajo električnega vozila in polnilnice. Prav ti odjemalci pa lahko izkoristijo priložnost in s premikanjem rabe toplotne črpalke ali polnjenja avtomobila v obdobje, ko je omrežje manj obremenjeno, pomembno zmanjšajo stroške omrežnine.

Rešitev, ki vam lahko pomaga upravljati energijo v svojem domu, je krmilnik sistema za upravljanje energije, t. i. EMS kontroler (energy managment system), ki odpravlja potrebo po dodatnih pametnih števcih za spremljanje lastne porabe, porabe energije iz toplotnih črpalk ali polnilnih postaj za električna vozila. Deluje s trenutnimi obračunskimi števci, kar pomeni prihranek pri stroških namestitve.

Obvezna oprema za vse, ki uporabljajo sončne panele, toplotne črpalke, polnilnice in baterijske sisteme

S sistemom ME Smart, ki ga ponuja MERKUR energija, boste povečali energetsko učinkovitost, znižali stroške in izboljšali učinkovitost samooskrbe, zlasti pri gospodinjstvih, ki uporabljajo sončne panele, toplotne črpalke, polnilce za EV in baterijske sisteme, hkrati pa boste prispevali tudi k stabilnosti omrežja. Primeren je tako za gospodinjstva kot za večje poslovne objekte, saj s svojimi naprednimi funkcijami omogoča optimizacijo porabe električne energije. Modularna zasnova sistema omogoča hitro prilagajanje in nadgradnjo funkcij, kar še dodatno povečuje učinkovitost in znižuje stroške za končne uporabnike.

ME Smart omogoča uporabnikom prilagajanje porabe energije glede na spreminjajoče se cene energije, kar optimizira, kdaj porabiti ali shraniti energijo, in vodi k dodatnim prihrankom. S krmilnikom ME SMART je porabo energije mogoče nadzirati z aplikacijo, s tem tudi prilagajate uporabo tako, da ne presežete omejitev konične moči. Presežki so namreč obračunani po dražji tarifi, s sistemom ME SMART pa se temu izognete. Ta rešitev je še posebej uporabna, ko v gospodinjstvu hkrati deluje več večjih porabnikov energije, saj aplikacija lahko uskladi njihovo uporabo (odvisno od porabnikov), da ne porabljajo več elektrike, kot je dovoljeno v določenem časovnem bloku.

Sistem je združljiv s tehnologijami pametnega omrežja in podpira dodatne storitve, kot sta aFRR in mFRR. Tehnologija aFRR je zmogljivostna rezerva z avtomatsko frekvenco, ki omogoča samodejno prilagajanje frekvence v realnem času, ko pride do manjših odstopanj v ravnovesju med proizvodnjo in porabo električne energije.

Zmogljivostna rezerva mFRR pa se aktivira ročno ob večjih odstopanjih ali ko avtomatske rezerve niso več dovolj. Obe tehnologiji sta pomembni za delovanje pametnih omrežij in za zanesljivo delovanja elektroenergetskega sistema. Je rešitev, pripravljena na prihodnost, saj se lahko poveže z drugimi zelenimi tehnologijami, kot so fotonapetostni sistemi in baterijski sistemi za shranjevanje energije.

Krmilnik sistema za upravljanje energije spreminja pogled na rabo električne energije, saj prispeva k bolj učinkoviti in uravnoteženi rabi.

Poleg zmanjševanja porabe in stroškov omogoča tudi nadzor in analizo porabe električnih naprav, kar izboljšuje energetsko učinkovitost. Sistem je primeren za različne objekte, od hiš in stanovanj do večjih poslovnih in industrijskih stavb, pa tudi za samooskrbne uporabnike sončnih elektrarn ali tiste, ki elektriko pridobivajo iz omrežja.

Blokovni sistem obračunavanja energije bo vplival na naše navade, zato je pomembno, da avtomatizirate prilagoditev porabnikov znotraj sistema za nadzor in upravljanje. Sistem omogoča določanje različnih scenarijev glede na potrebe uporabnika, napoveduje porabo elektrike in ponuja avtomatizirana poročila ter zgodovino pretekle porabe. S prilagoditvijo cene elektrike po modelu dinamičnega obračunavanja in z možnostjo uporabe elektrike iz oddaljene solarne elektrarne je sistem zelo prilagodljiv.

Uporabniki lahko z aplikacijo spremljajo sprotno porabo proizvedene električne energije iz sončne elektrarne ali prevzete iz omrežja. Če je v sistem vključen tudi hranilnik, lahko določajo, kdaj se energija porablja in kdaj se hranilnik polni. Tako se lahko izkoristijo nižje cene elektrike ponoči in presežki proizvedene energije čez dan. Na podlagi teh podatkov se uporabniki lažje prilagajajo dinamičnim tarifam in optimizirajo uporabo večjih porabnikov, kot so toplotne črpalke in kuhalne naprave, brez preseganja dovoljene konične moči. To povečuje samozadostnost in zmanjšuje stroške.

MERKUR energija ponuja učinkovite energetske rešitve na enem mestu.


Naročnik oglasne vsebine je MERKUR energija

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine