Pripravite jedilnik za nekaj dni ali en teden vnaprej. V pripravo jedilnika lahko vključite celotno družino oziroma otroke, če so bolj izbirčni. Zapišite si na seznam, katere sestavine potrebujete za pripravo jedilnika. Med delanjem seznama manjkajočih sestavin ne pozabite preveriti, kaj že imate v hladilniku in na policah v shrambi.
PREBERITE ŠE: LANI NASTALO NAJMANJ ODPADKOV NA PREBIVALCA PO LETU 2010
Seznam sestavin, ki ste ga pripravili, naj bo vaš nakupovalni seznam. V trgovini kupite le to, kar imate na seznamu, kupite pa le toliko, kot veste, da boste pojedli. Tako se boste izognili težavam s preveč nakupljene hrane, ki je bodisi ne boste uspeli pojesti ali bi nanjo pozabili in bi se živilo pokvarilo. Še to: ne hodite v trgovino lačni, saj je velika verjetnost, da bo takrat vaša nakupovalna košarica bistveno težja kot bi morala biti.
Če si priznamo ali ne, (pre)pogosto skuhamo preveč hrane, saj imamo še vedno zakoreninjeno miselnost, da je bolje, da hrana ostane, kot da bi je zmanjkalo. Zaradi tega so neredko naše porcije prevelike, mi pa prenajedeni. Zato začnimo razmišljati o količini skuhane hrane. Drugo je, če skuhate obrok za več dni. Pri načrtovanju obrokov imejte v mislih, da živila s kratkim rokom uporabe porabite predno jim poteče rok, da jih ne bi zavrgli.
Naučimo se kuhati iz ostankov, saj lahko nastanejo prav okusne jedi. Kdaj se nam pripeti, da odpremo hladilnik, ki je že precej prazen in ne vemo, kaj bi skuhali iz ostankov živil v njem. Če bi imeli sprva nekaj težav pri idejah za jedi, si lahko pomagate z recepti na internetu. Presenečeni boste, koliko okusnih jedi se lahko pripravi iz dveh ali treh sestavin.
Če nakupljenih živil ne boste hitro uporabili, ta pa bi se v hladilniku v nekaj dneh pokvarila, jih enostavno zamrznite. Shranite jih v vakuumske vrečke in porabite v nekaj mesecih. Zamrznete lahko vse od kruha, mesa, sadja, zelenjave, sirov in zelišč.