Sanga Mojzes iz majhne vasi v Ugandi je s študenti inženirji razvil žarilno peč in stroj za izdelavo briketov iz organskih odpadkov, ki za svoje delovanje ne potrebuje elektrike, zato ga lahko uporabijo tudi v oddaljenih ruralnih območjih. Razlog: v tej pretežno kmetijski državi so organske odpadke preprosto zavrgli, po drugi strani pa so se prebivalci srečevali z izginjanjem gozdnih površin in posledično s pomanjkanjem kuriva.
Da bi poiskal rešitev za prebivalce in tamkajšnje gozdove, je Mojzes začel preučevati obnovljive vire energije in pri tem naletel tudi na vse bolj razširjen način spreminjanja organskih odpadkov v gorivo. S skupino študentov je razvil posebno žarilno peč, v kateri lahko kmetovalci spreminjajo organske odpadke (lupine kave, odpadke iz trstnega sladkorja in riža) v oglje, ter poseben stroj, s pomočjo katerega je mogoče oglje spremeniti v brikete. Podjetje Eco-fuel Africa, ki ga je ustanovil Sanga Mojzes, oglje odkupuje od kmetovalcev in izdeluje brikete, ki jih zdaj namesto polen za kurjenje uporablja že več kot 19.000 družin v Ugandi.
Kurjenje briketov je do okolja veliko bolj prijazno kot kurjenje z drvmi, za prebivalce pa tudi precej cenejše – do zdaj so na ta način prihranili že tri milijone dolarjev.
Sanga Mojzes se s skupino podpornikov bori tudi proti izkoreninjenju gozdov, zato je dobiček od prodaje briketov namenil pogozdovanju – podjetje Eco-fuel Africa bo tako v sodelovanju z lokalnimi šolami poskrbelo za zasaditev 12.000 dreves, s čimer bodo otroci deležni tudi praktičnega pouka o okoljski tematiki.
Vir: National Geographic