Evropska komisija opozarja, da nezakonite dejavnosti v zvezi z odpadki v državah članicah EU pomenijo zamujene priložnosti za gospodarsko rast. Po drugi strani bi okrepljene inšpekcije na nacionalni ravni in boljše znanje o ravnanju z odpadki prinesli pomembne izboljšave.
Študija, ki jo je v teh dneh objavila evropska komisija, vključuje poglobljeno analizo učinkov boljšega izvajanja zakonodaje s področja ravnanja z odpadki. Analiza velikega števila študij primerov s Cipra, iz Nemčije, Italije, Irske in Nizozemske je pokazala gospodarske, finančne in socialne koristi za države članice.
Leta 2008 je promet sektorja EU za ravnanje z odpadki v višini 145 milijard evrov predstavljal približno odstotek bruto domačega proizvoda v EU in dva milijona delovnih mest. Usklajenost s politiko EU bi pomagala ustvariti sektor z 2,4 milijona delovnih mest in s skupnim letnim prometom v višini 187 milijard evrov.
V Beuslju so prepričani, da cene v prevelikem številu primeru ne odražajo resničnega stroška odstranjevanja blaga – če bi ga, bi to že v osnovi pomagalo preprečevati odpadke. Poleg tega veliko držav članic še vedno nima primerne infrastrukture za ločeno zbiranje, recikliranje in predelovanje. Dodatna ovira je odsotnost mehanizmov sistematičnega nadzora in izvrševanja ter pomanjkanje zanesljivih podatkov o ravnanju z odpadki.
Evropski komisar za okolje Janez Potočnik je ob tem povedal, da moramo na odpadke gledati kot na vir – in zelo kratkovidno je, če ta vir zakopljemo: »Poročilo kaže, da lahko ravnanje z odpadki in recikliranje v veliki meri prispevata k gospodarski rasti in ustvarjanju delovnih mest.« Če bi pravilno izvajali obstoječo zakonodajo, bi se lahko po njegovih besedah izognili dragim postopkom čiščenja, onesnaževanju in težavam z zdravjem. Poleg tega so reciklirani materiali cenejši od novih in zmanjšujejo emisije toplogrednih plinov ter našo odvisnost od uvoza, je še dodal.