Namen projekta Tekstilnica je ozaveščanje javnosti o pomenu ločenega odlaganja tekstilnih odpadkov, vzpostavitev učinkovitega sistema zbiranja in predelave rabljenega tekstila ter razvoj zaposlitvenih možnosti in zelenih delovnih mest za ranljive ciljne skupine, ki so zaradi svojega statusa pomaknjeni na rob zaposlitvenih možnosti.
Udeležba je bila na začetku skromna, zdaj pa se dogodkov v Ljubljani udeleži okoli 80 ljudi. Udeležba je odvisna tudi od posebnih okoliščin: čas dopustov, šolske počitnice, včasih tudi vreme … Točke, ki jih udeleženci dobijo za oblačila, ki so jih prinesli na izmenjavo, so samo okvir, pojasnjujejo Ekologi brez meja. »Seveda je možno odnesti kos ali dva več. Točke smo postavili kot neko mejo, da bi preprečili neomejeno nabiranje,« je pojasnila Helena Nieboer in dodala, da je glavni cilj, da oblačila krožijo.
Izmenjava oblačil je namenjena izmenjavi oblačil, obutve in modnih dodatkov. Zbirajo pa tudi hišne tekstilije: posteljnino, rjuhe, pregrinjala, prešite odeje, brisače, prte, zavese ter metrsko blago. Oblačila naj bodo oprana in čevlji v parih. Promocijske majice, namenjene izmenjavi, bodo ostale brez točk, saj po navadi ostanejo na mizah.
»Radi bi poudarili, da se na naši izmenjavi pojavljajo večinoma oblačila srednjega ali spodnjega cenovnega razreda, tu in tam pa se znajde tudi kak poseben kos,« je dodala Helena. »Prostovoljci, ki sprejemajo oblačila, običajno dajo dodatne točne res lepim, odlično ohranjenim in modnim oblačilom in tudi na tak način spodbujajo obiskovalce, da skrbno premislijo, kaj bodo prinesli,« je poudarila. Včasih organizirajo tudi posebne akcije – recimo decembra – ko obiskovalce pozivajo, naj prinesejo bolj svečana, praznovanjem primerna oblačila, za katera podelijo več točk in so razstavljena na posebni mizi.
Po dogodku nekaj oblačil tudi ostane. Razlogi zakaj, so različni: neprimerna velikost, oblačila, ki niso v koraku z modo … »Ob koncu dogodka vsa oblačila še enkrat skrbno pregledamo, posebej izločimo najboljša, ki bodo ponujena na naslednji izmenjavi, preostanek pa po predhodnem dogovoru občasno doniramo nekaterim organizacijam ali pa jih oddamo v zabojnike Tekstilnica,« je pojasnila Helena Nieboer.