Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Odpadki

Leta 2017 po svetu za tretjino več e-odpadkov

Z vse večjo priljubljenostjo pametnih telefonov, tablic in računalnikov se povečuje tudi število takšnih, ki po koncu svoje življenjske dobe končajo na smetišču. V naslednjih štirih letih naj bi se po najnovejših ocenah količina odsluženih električnih in elektronskih naprav povečala za kar tretjino.
K. Ž./STA
18. 9. 2017 | 13:15
21. 10. 2024 | 18:22
2:54

Leta 2017 bo količina zavrženih hladilnikov, televizij, mobilnih telefonov, elektronskih igrač, računalnikov, zaslonov in ostalih elektronskih odpadkov dosegla 65,4 milijona ton, kar je 33 odstotkov več kot ob koncu leta 2012.

Če bi smeti naložili v 40-tonske tovornjake in jih postavili v kolono, bi bila ta dolga 30.000 kilometrov oz. tri četrtine obsega ekvatorja, so ponazorili v iniciativi za reševanje problema e-odpadkov, za katero stojijo Združeni narodi, nevladne organizacije in podjetja.

Lani je bilo po svetu proizvedenih 48,9 milijona ton e-odpadkov, kar je približno sedem kilogramov na vsakega prebivalca planeta.

Največ elektronskih odpadkov so ustvarili v ZDA, in sicer 9,4 milijona ton, na drugem mestu pa je Kitajska s 7,3 milijona ton odpadkov. Državi se seveda precej razlikujeta po količini e-odpadkov na prebivalca - Američani so lani zavrgli skoraj 30 kilogramov naprav na prebivalca, Kitajci pa le 5,4 kilograma.

Evropejci na tem področju nismo bistveno boljši - v Sloveniji smo lani po podatkih iniciative ustvarili 17 kilogramov e-odpadkov na prebivalca. V sosednji Avstriji številka znaša 25 kilogramov na prebivalca, na Hrvaškem pa okoli 11 kilogramov.

Kot so zapisali pri iniciativi, se količina e-odpadkov povečuje predvsem na račun hitre gospodarske rasti v tehnološko manj razvitih državah.

Računalniki sicer predstavljalo le manjši del odpadkov - leta 2005 so v EU hladilniki, zamrzovalniki in ostali večji gospodinjski aparati predstavljali kar 44 odstotkov vseh e-odpadkov.

E-odpadki vsebujejo vrsto za okolje nevarnih snovi in so zato bolj problematični kot navadni odpadki. Kljub ponovni uporabi in reciklaži nekaterih komponent in materialov jih večina še vedno konča na odlagališčih, so še zapisali.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine