Že veste, kam z oljem, ki vam je ostalo po cvrtju različnih dobrot? V našem gospodinjstvu smo pred kratkim prejeli plastenko za zbiranje odpadnega olja. Opremljena je bila še z lijem, ki omogoča lažje vlivanje olja in ga med drugim tudi precedi. Poleg tega pa je odprtina plastenke dovolj velika, da se med vlivanjem odpadnega olja lahko izognem madežem, kapljicam ali politi plastenki.
PREBERITE ŠE: En liter odpadnega jedilnega olja lahko onesnaži milijon litrov pitne vode
Odpadnega jedilnega olja ne smemo zlivati v odtok kuhinjskega korita ali straniščno školjko, saj povzroča resne težave in škodo naravnemu okolju, odtočnim cevem in čistilnim napravam. Prav tako ga ne zlivajmo v biološke odpadke, tudi na kompostu ga bodo morali mikroorganizmi razgrajevati več let. Če ga zlijemo v straniščno školjko, pa se bo počasi nalagalo na stene kanalizacijskih cevi, kar bo sčasoma otežilo prehod ostalih odplak, povzročilo neprijetne vonjave in privabilo male glodavce.
PREBERITE ŠE: Beli golf, za katerim diši po krompirčku
Pregreto olje ni biorazgradljivo in ga zato moramo zbirati ločeno ter odlagati v za to namenjene zbiralnike. Ohlajeno odpadno jedilno olje lahko zbiramo v stekleni steklenici, kozarcu ali plastenki in ga nato odnesemo v zbirni center. Komunalna podjetja običajno enkrat na leto organizirajo tudi akcijo zbiranja nevarnih odpadkov, kamor se prav tako lahko odpravite z odpadnim jedilnim oljem.
Iz odpadnega olja pridobivamo biodizel (iz enega litra olja dobimo 90 odstotkov goriva). Pri predelavi pa dobimo še glicerin, ki se uporablja v farmacevtski industriji.