Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Odpadki

Potratna modna industrija

Oblačila je treba na drugačen način oblikovati, dalj časa jih moramo nositi in poskrbeti za njihovo recikliranje, da bi preprečili, da bo modna industrija do leta 2050 porabila kar četrtino ogljičnega proračuna, je prepričana oblikovalka Stella McCartney. Modno industrijo je označila za »izredno potratno in okolju škodljivo« ter se pridružila Ellen MacArthur, znani britanski okoljevarstvenici, ki ima kar nekaj predlogov za preobrazbo omenjene industrije.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
T. S. P.
7. 12. 2017 | 16:21
22. 10. 2024 | 01:28
2:19

Ellen MacArthur je pojasnila, da je modna industrija odgovorna za 1,2 milijarde ton emisij ogljikovega dioksida na leto, kar je več kot mednarodni letalski leti in poti tovornih ladji skupaj. »Če bomo nadaljevali s takšnim ritmom, bomo do leta 2050 porabili 26 odstotkov globalnega ogljičnega proračuna samo za modno industrijo,« je dodala za britanski The Guardian.

Poročilo, pod katerega se je podpisala MacArthurjeva, še razkriva, da manj kot odstotek materiala, ki ga uporabimo pri proizvodnji oblačil, recikliramo pri izdelavi novih oblačil. Po svetu vsako sekundo zavržemo cel tovornjak oblačil. V zadnjih 15 letih je delež, kolikokrat ponovno oblečemo stara oblačila, padel za 36 odstotkov. Pol milijona ton plastičnih mikrovlaken preide v vodo med pranjem oblačil. To je 16-krat več kot pri kozmetičnih sredstvih.

MacArthurjevo so poleg Stelle McCartney podprli še pri C&A, H&M in Nike. Rešitve, kako zmanjšati škodljive vplive, ki jih ima modna industrija na okolje, MacArthurjeva vidi v opuščanju snovi, zaradi katerih med pranjem oblačil v oceanih pristanejo mikrovlakna plastike, podpori in spodbujanju podjetji za kratkoročni najem oblačil, spodbujanju večkratnega nošenja oblačil, izboljšanju recikliranja in prehodu na obnovljive materiale.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine