Številne države po svetu so že prepovedale uporabo plastičnih vrečk za enkratno uporabo, plastičnih slamic in drugih plastičnih izdelkov za enkratno uporabo, ki škodujejo okolju.
V času koronavirusa se je uporaba plastične embalaže ponovno povečala, zato je avstralska fundacija Plastic Free Foundation sprožila globalno gibanje, s katerim upa, da bo drastično omejila uporabo plastike in spodbudila recikliranje.
»Julij brez plastike je globalno gibanje, ki ljudem pomaga biti del rešitve glede onesnaževanja okolja s plastiko,« so sporočili na svoji spletni strani. Mesec dni trajajoče gibanje, ki želi svet osvoboditi plastičnih odpadkov, poteka že deveto leto zapored.
PREBERITE ŠE: 6 preprostih trikov za zero waste piknik
Človeštvo vsako minuto kupi okoli 1 milijona plastenk, samo ena petina pa jih je recikliranih. Številne vrečke za enkratno uporabo ali plastična embalaža večkrat sploh ne pristane na smetišču, temveč v naravi. 32 odstotkov od 78 milijonov ton plastične embalaže vsako leto pristane v oceanih. To je enako, kakor če bi vsak minuto iz enega tovornjaka spustili plastiko v morje. In do leta 2030 bo plastike v morju toliko, kakor če bi izpraznili dva tovornjaka s smetmi v morje. Do leta 2050 bo v oceanih več plastike kot rib, če ne bomo ničesar naredili.
PREBERITE ŠE: Rešitev je: pravilno odlaganje biorazgradljive plastike
Fundacija Plastic Free Fundation predlaga, da vsak posameznik začne iskati alternative plastični embalaži, s katero se srečuje v življenju. Namesto plastičnih vrečk naj v trgovino odnese raje svoje. Pri mesarju, v ribarnici prosite, naj vam kupljena živila shranijo v plastično posodo, ki ste jo prinesli s seboj. Namesto plastenk uporabljajte steklenice za večkratno uporabo.