Rešitev je: pravilno odlaganje biorazgradljive plastike

Biorazgradljiva plastika postaja vse bolj priljubljen nadomestek v času, ko skrb za oceane in okolje narašča. Biorazgradljivo plastiko naj bi v naravi razgradili mikrobi in jo spremenili v hranila, vodo in ogljikov dioksid (v primeru odsotnosti kisika pa v metan). Pa se res razgradijo? Zasledili smo vrsto novic, da so t.i. biorazgradljive vrečke izredno obstojne – še celo bolj kot plastične vrečke za enkratno uporabo. Ravno zaradi tega velja opozorilo: če na predmetih iz biorazgradljive plastike piše, da jo lahko kompostiramo, to ne pomeni, da jo lahko odvržemo na domač kompost. To pomeni, da jo lahko kompostiramo samo z ustrezno opremo in s posebnimi postopki, poroča BBC.

Evropski standard za razgradljivo embalažno (z oznako EN 13432) zahteva, da embalažo s pomočjo ustrezne strojne opreme razgradimo v roku 12 tednov, ostati pa ne sme več kot 10 odstotkov originalnega materiala v koščkih, velikosti dva milimetra. Takšna embalaža ne sme škodovati prsti. Eden izmed virov bioplastike so trenutno mikrobi, ki, če so pod stresom, proizvajajo biopolimere (polihidroksi kisline). »Biopolimeri so podobni sintetični plastiki, a v celoti biorazgradljivi,« je za BBC pojasnila profesorica biotehnologije na univerzi v Wolverhamptonu, Izabela Radecka. V zadnjih letih so se usmerili v raziskave, kako iz obstoječe plastike proizvesti novo, biorazgradljivo plastiko (predvsem polistiren). S tem načinom bi se izognili uporabi rastlin kot vira za material in prihranili kmetijska zemljišča za vzgojo rastlin za uživanje.

Foto: Shutterstock

Glede na zgodovino človeštva in njihovega odnosa do odpadkov, so znanstveniki preučili, kaj se zgodi z biorazgradljivimi vrečkami, če jih odvržemo v naravo. Na univerzi v Plymouthu so preizkušali, kako hitro se v različnih okoljih razgradijo t. i. biorazgradljive vrečke, okso-razgradljive in vrečke, primerne za kompostiranje. Različne vzorce so zakopali v zemljo, potopili v morje ali pa obesili na milost in nemilost vremenskim vplivom in soncu. Vodja raziskave Imogen Napper je zabeležila, da so se vrečke, primerne za kompostiranje, v morju v celoti razgradile v treh mesecih, zakopane v zemlji so bile po dveh letih povsem nedotaknjene in so jih lahko obremenili z enako težo kot pred preizkusom, tiste na zraku pa so se začele drobiti po devetih mesecih. »To seveda ne pomeni, da so se spreminjale v ogljik, temveč so se le drobile na manjše koščke. Slednje je problematično, saj jih je bilo skoraj nemogoče pobrati,« je opozorila Napperjeva. Vrečke, primerne za kompostiranje, so biorazgradljive samo pod določenimi pogoji in z uporabo določenih strojev in postopkov. Po mnenju Napperjeve so napisi o kompostiranju zmedli kupce, ki niso vedeli, kako odlagati omenjene vrečke. Veliko jih je pristalo v zabojnikih za mešane odpadke, biološke odpadke ali pa celo na domačem kompostu.

PREBERITE ŠE: Lahko kaktusi rešijo problem plastičnih odpadkov?

Za okolje je problematična tudi vsa biorazgradljiva embalaža, ki je debelejša, kot na primer lončki za kavo, pokrovčki, slamice in podobno. Omenjena embalaža se v morski vodi vede kot tradicionalna – ne razpade.

Foto: Shutterstock

Največji dosežek v prihodnosti bo biorazgradljiva plastika, ki jo uporabljamo v prehranski industriji. Če bi lahko kompostirali embalažo, umazano s hrano, bi bila to po poročanju BBC trojna zmaga: zmanjšali bi količino plastike, ki pristane na smetiščih, omogočili bi recikliranje embalaže z madeži hrane, preprečili bi nastajanje metana, ki se sprošča ob gnitju brez kisika na smetiščih. Poleg tega pa bi morala industrija biorazgradljive embalaže jasno razložiti kupcem, kam in kako odlagati sodobno embalažo.

---

MORDA VAS ZANIMA TUDI: Sosedje nam grozijo

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE