Poudarek letošnjega tedna zmanjševanja odpadkov je bil predvsem na ponovni uporabi in problematiki tekstilnih odpadkov, zato Ekologi brez meja upajo, da bodo s priročnikom spodbudili šole, vrtce, knjižnice, mladinske ustanove in lokalno skupnost, da sami organizirajo izmenjave oblačil. Priljubljena ljubljanska Tekstilnica namreč s koncem leta zapira svoja vrata.
»Na 90 izmenjavah, ki jih je obiskalo 4200 oblikovalcev, so pred odlaganjem in sežiganjem rešili šest ton oblačil,« so sporočili z društva Ekologov brez meja, ki bi dobro prakso ponovne uporabe oblačil radi prepustili drugim organizatorjem po vseh Sloveniji. Priročnik je poln koristnih nasvetov, kako organizirati izmenjavo in jo voditi.
PREBERITE ŠE: Odpadke že ločujemo, pri ponovni uporabi pa še šepamo
Problematika tekstilnih odpadkov je izredno pereča. V svetovnem merilu namreč ni urejenega ravnanja s tekstilom, ki ga je vedno več. Zbran tekstil je vedno slabše kakovosti, postopki recikliranja pa so zaenkrat še ekonomsko nevzdržni, zato tudi pri nas umikajo zabojnike za zbiranje oblačil. Države članice EU bodo morale do leta 2025 urediti ločeno zbiranje tekstila, še navajajo pri Ekologih brez meja, ki so kot prvi pri nas začeli opozarjati na omenjeno problematiko.
Zadnja izmenjava oblačil Tekstilnica bo potekala 4. decembra na Waldorfski šoli v Ljubljani.