Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Odpadki

S plastičnimi odpadki potujejo tujerodne vrste

Invazivne živalske vrste se s pomočjo plastike, ki plava v oceanih, premikajo z enega kontinenta na drugega. V Združenih državah Amerike so odkrili členonožce in školjke, ki so tujerodne vrste in so na kosu plastike, ki je plul po oceanu, preživele tudi do šest let, poroča National Geographic.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
T. S. P.
30. 8. 2018 | 18:28
22. 10. 2024 | 03:59
1:38

Po cunamiju na Japonskem leta 2011 je v morju pristalo ogromno plastičnih odpadkov, ki so se začeli počasi premikati proti severni Ameriki in Havajem. Znanstveniki so pričakovali prihod smeti, vendar so bili presenečeni, da so na njih kar šest let preživeli in na kopnem pristali japonske školjke, loparji in brizgači. "Mislili smo, da morska bitja, ki živijo v bližini obale, ne bodo preživela na odprtem morju," je dejal Greg Ruiz, znanstvenik v laboratoriju Smithsonian Environmental Research Center. "Ugotovili smo, da lahko preživijo, kar pomeni, da jih bomo v prihodnjih letih opazili še več, saj se količina smeti v oceanih povečuje," je dodal.

Vsa bitja in alge, ki bodo pristale na drugem koncu oceana, so tujerodne invazivne vrste, ki bi lahko poškodovale nova okolja, v katerih so se znašle.


VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine