Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Odpadki

Slovenci prepotratni z nagrobnimi svečami

Slovenci smo po porabi nagrobnih sveč na število prebivalcev v evropskem vrhu. Lani je bilo prodanih več kot deset milijonov nagrobnih sveč, neuradno najbrž še več, saj vsi proizvajalci, uvozniki in dobavitelji kljub predpisom ne javljajo podatkov v skupno evidenco. Od 5855 ton sveč je bilo lani organizirano zbrano in poslano v predelavo okrog 2409 ton odpadkov. Z namenom zmanjšati okoljsko breme, ministrstvo za okolje in prostor že več let zapored organizira kampanjo Svečka manj.
18. 9. 2017 | 13:15
21. 10. 2024 | 18:33
3:46

Okoljsko breme

Odpadne nagrobne sveče niso nevaren odpadek, vendar njihovo odstranjevanje lahko povzroča škodljive emisije. Niso primerne za odlaganje na odlagališčih komunalnih odpadkov, saj se zaradi razkrajanja plastike iz polivinil klorida (PVC) sprošča v okolje z izcednimi vodami tudi klor, ki nastaja tudi pri sežigu PVC. Zato je pomembno, da je urejen učinkovit sistem zbiranja in predelave njihovih odpadkov. Povprečno vsaka tona odpadnega materiala porabljenih sveč predstavlja en kubični meter volumna. Če bi lani zbrane odpadke, ki ostanejo od sveč, zložili na površino, ki jo predstavlja kvadrat s stranicami 5 x 5m, bi dobili 40 m visok kup.

Virtualna svečka

Na spletni strani ministrstva za kmetijstvo in okolje Sveča manj, s katero bi radi vplivali na razmišljanje in ravnaje ljudi, lahko vsakdo s klikom prižge virtualno svečko v spomin vsem, ki so se dotaknili njihovih življenj. Do 29. oktobra je to naredilo že 14882 ljudi. Po Sloveniji so zaživele tudi pobude, da bi sredstva namesto v pretirano krašenje grobov in nakup ekološko spornih sveč preusmerili v dobrodelne namene.

Organizirana predelava sveč

Agencija za okolje je leta 2009 potrdila dva skupna načrta za ravnanje z odpadnimi nagrobnimi svečami. Njihova nosilca sta podjetji Prons in  Interseroh, zbira jih Saubermacher Slovenija, predelujejo pa Plastkom, Navodnik Kemijski inženiring in Eko Plastkom. Odpadne sveče se morajo na pokopališčih zbirati v posebnih, na predpisan način označenih zabojnikih, ne smejo se mešati z drugimi odpadki, drobiti, stiskati ali onesnažiti. Odpadki se najprej ločijo po materialih: odstranijo se kovinski pokrovčki, plastika pa razdeli na posamezne frakcije. Sodobna tehnologija recikliranja omogoča predelavo okoli 75 odstotkov sestavnih materialov odpadnih nagrobnih sveč. Z recikliranjem ene tone odpadnih nagrobnih sveč se v povprečju pridobi 290 kilogramov plastike, 440 kilogramov parafina, 10 kilogramov kovin in 6 kilogramov baterij. Reciklirane materiale je mogoče uporabiti za izdelavo manj zahtevnih plastičnih in kovinskih izdelkov ali ponovno izdelavo nagrobnih sveč.

Po drugi strani pa ena tona odpadnih sveč, ki je ne recikliramo, obremeni okolje s 330 kilogrami plastike, 10 kilogrami kovin, 10 kilogrami baterij, ki so nevarni odpadek, in 160 kilogrami nečistoč in drugih nerazgradljivih materialov.
 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine