Če Slovenija v dveh mesecih ne bo ukrepala, lahko evropska komisija zadevo predloži Sodišču EU. Komisija hkrati poziva Slovenijo, naj zagotovi skladnost svoje zakonodaje s standardi Unije za presojo vplivov infrastrukturnih projektov na okolje.
Slovenija je sprejela nacionalni sistem za pregledovanje projektov, ki standardom Unije ne ustreza v celoti, tudi pojem »soglasje za izvedbo« ni popolnoma v skladu z zahtevami ustrezne direktive in sodno prakso Sodišča EU. Komisija med razlogi, zaradi katerih je Sloveniji poslala opomin, navaja še odlagališče v bližnjem Bukovžlaku.
Odločitve komisije spadajo v sklop rednega mesečnega svežnja postopkov proti članicam Unije zaradi kršenja evropske zakonodaje. Evropska komisija je sicer sprejela 186 odločitev, od tega 47 drugih opominov ali obrazloženih mnenj za 20 članic.
Deset članic pa je komisija napotila na Sodišče EU, za Belgijo, Italijo in Portugalsko zahteva tudi denarne kazni. Na sodišče morajo še Bolgarija, Grčija, Madžarska, Nizozemska, Poljska, Španija in Švedska.