Kako preveriti, ali so drva suha

Za preizkus, ali so drva suha, potrebujete le sredstvo, ki ga najdete v vsaki kuhinji.

Ob mrzlih zimskih večerih si marsikdo rad privošči skodelico čaja ob pogledu na prasketanje ognja – sploh, če je okolica odeta v belo zimsko odejo.

Užitek pa vam kaj hitro lahko pokvari malenkost, ki je v resnici še kako pomembna. Če imate doma kamin ali peč na drva, vam situacija z vlažnimi drvmi zagotovo ni tuja.

Ustrezna suhost drv vpliva na učinkovitost zgorevanja (vlažna imajo slabši izkoristek energije) in s tem na večje onesnaženje zraka, hkrati pa kurjenje vlažnih drv povzroči, da se peč in dimnik hitreje zamažeta, da niti ne govorimo o vseh tegobah, ki jih bomo imeli, da bomo vlažen les sploh pripravili do gorenja.

PREBERITE ŠE: PRAVILNO KURJENJE Z DRVMI: SUHA POLENA IN SKRBNO KURJENJE ZMANJŠUJEJO EMISIJE


Kako ustrezno skladiščimo drva

Drva se morajo pred kurjenjem vsaj eno leto, še bolje pa dve, sušiti na prepišni in sončni legi, se pravi na odprtem prostoru, saj je prav veter tisti, ki pri sušenju odvaja vlago. Pomembno je tudi, kako drva skladiščimo doma - zložimo jih na suho mesto, kjer je v zraku čim manj vlage. Če jih skladiščimo v kleti, mora biti ta hidroizolirana. Pri zlaganju pazimo, da niso preveč natlačena, okoli njih pa naj bo še nekaj prostora, da se ne dotikajo stene.

Če drv za kurjavo ne sušite sami, lahko kaj hitro kupite mačka v žaklju. Ker smo se prek kratkim s podobno zagato srečali tudi mi, smo iskali način, kako preveriti suhost drv brez raznih pripomočkov in inštrumentov za merjenje vlage. Na družabnem omrežju smo naleteli na sicer nekaj let star video slovenskega dedka, kako na zares enostaven način preveriti, ali so drva suha.

Preprost preizkus

Edvard Osojnik, ki na svojem Facebook profilu pogosto deli uporabne nasvete, svetuje, kako preveriti suhost drv brez dodatnih stroškov - vse, kar potrebujete, imate namreč že doma. Preizkus pa lahko opravite celo pred nakupom drv.


Kot lahko vidite v videu, potrebujete le nekaj kapljic detergenta za posodo ali tekočega mila. Tega namažete na eno stran polena, da bo površina mastna. Nato z druge strani polena začnete pihati vanj in opazujete namazano površino – če se bodo na njej začeli pojavljati drobni mehurčki, je to znak, da so drva dovolj suha.

Kršiteljem grozi denarna kazen

Za kurjenje so primerna drva, ki imajo zračno vlažnost nižjo od 20 %. Maksimalna vlažnost drv, ki se jih sme uporabljati za kurjenje v kurilnih napravah, pa je 25 % in je določena z Uredbo o emisiji snovi v zrak iz kurilnih naprav. Kurjenje drv z večjim deležem vlage povzroča večje onesnaževanje zraka s škodljivimi snovmi, kršitelje pa lahko doleti tudi denarna kazen – ta znaša od 200 pa vse do 40.000 evrov. Nadzor opravljajo inšpektorji, pristojni za okolje.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE