Klimatske naprave: Priprava na sezono hlajenja

6. 6. 2024 | Besedilo: P. M.

freon, filtri, klima, hlajenje, klimatske naprave

Toplejši dnevi so pred vrati in približuje se obdobje, ko bomo spet vključili klimatsko napravo, da bo bivanje v notranjih prostorih prijetnejše. A preden to naredimo, jo je priporočljivo pregledati in pripraviti na sezono hlajenja.

Pri občasni uporabi klimatske naprave je za optimalno delovanje in dober pretok zraka priporočljivo servis z dezinfekcijo opraviti enkrat na leto. Pri stalni uporabi, ko je npr. naprava tudi edini vir ogrevanja, pa je po besedah vodje servisne službe Boštjana Božiča iz podjetja Klimaj poleg letnega servisa smiselno mesečno čiščenje filtrov. To lahko opravimo sami, medtem ko vse druge posege, kot sta na primer čiščenje ventilatorja in toplotnega izmenjevalnika, prepustimo strokovnjakom.

Pred čiščenjem je priporočljivo, da izključimo napajanje enote. Iz notranje enote lahko odstranimo filtre in jih očistimo s sesalnikom ali pa jih speremo v vodi z milnico, svetuje tehnični direktor Matic Goter iz podjetja Termo Shop. Preden filtre spet namestimo, je pomembno, da se dobro posušijo. »Pazljivi morate biti predvsem pri čiščenju zunanje enote, da ne poškodujete lamel toplotnega izmenjevalnika, saj bi s tem zmanjšali pretok zraka in učinkovitost naprave. Za čiščenje zunanje enote uporabite mehko krtačo, da odstranite umazanijo, prah, morebitno listje in vejice,« poudarja sogovornik. Čiščenje in vzdrževanje se razlikujeta od modela do modela klimatske naprave oziroma sistema, zato moramo vedno dosledno upoštevati navodila, ki jih navaja proizvajalec.

PREBERITE ŠE: NI VSEENO, KAM NAMESTITE KLIMATSKO NAPRAVO

Pazljivo s freonom

Goter opozori na škodljivi hladilni plin freon (v novih klimatskih napravah so ga že zamenjali z drugimi plini), ki ga ob nepazljivosti lahko izpustimo, če odvijemo priključne matice na povezavi med notran­jo in zunanjo enoto. Puščanje hladilnega plina utegne povzročiti tudi morebitno premikanje notranje ali zunanje enote, ki ju želimo očistiti, saj lahko poškodujemo priključek na povezavi. »Strošek ponovne polnitve s plinom se razlikuje od količine hladiva, ki ga potrebuje naprava, in morebitnega dodatnega popravila zaradi puš­čanja. Delovanje ob pomanjkanju hladiva lahko namreč povzroči okvaro kompresorja ali drugih komponent.« Da bi se izognili takšnim zapletom, sogovorniki svetujejo, naj za servis vedno poskrbijo strokovnjaki. »Servis, ki zajema čiščenje filtrov, zunanje enote, dezinficiranje, preverjanje količine hladil in podobno, stane okoli 50 evrov,« še pove Goter.

Novodobne smernice

Sodobne klimatske naprave so ne le učinkovite pri ogrevanju in hlajenju prostora, temveč se ponašajo še s sposobnostjo dobre filtracije zraka in prezračevanja bivalnega prostora. Učinkoviti filtrirni sistemi lahko prestrežejo prašne delce, različne viruse in alergene ter neprijetne vonjave. To ne izboljša le kakovosti zraka v prostoru, ampak tudi ohranja optimalno delovanje naprave. Nove klimatske naprave so običajno oprem­ljene z napredno invertersko tehnologijo, ki omogoča prilagajanje moči in hitrosti kompresorja potrebam hlajenja oz. spremembam sobne temperature. To pripomore k približno 30 odstotkov manjši porabi električne energije v primerjavi s starimi modeli s tradicionalnimi kompresorji, ki so nenehno delovali pri polni moči. Naprave z invertersko tehnologijo so tudi tišje.

PREBERITE ŠE: TAKO BOSTE UGOTOVILI, ČE SE V VAŠI KLIMI NABIRA PLESEN

Preizkus klimatske naprave

Priporočljivo je, da klimatsko napravo že pred sezono testno vklopimo na način ogrevanja, temperaturo in hitrost ventilatorja nastavimo na maksimalno in počakamo deset minut. Če v tem času piha toplo, pomeni, da deluje pravilno. Vsaka naprava, ki dobro greje, bo tudi hladila.

Proizvajalci vse bolj težijo k izdelovanju naprav višjega energijskega razreda. Po direktivi evropske komisije mora imeti vsaka klimatska naprava energijsko oznako, iz katere je razvidno, v kateri energijski razred spada. Energijski razred je običajno naveden na nalepki na klimatski napravi ali v njenem tehničnem listu. Poznamo energijske oznake od A do G, razred A ima podrazrede A+, A++, A+++, ki predstavljajo energetsko najučinkovitejše izdelke.

Napredek v tehnologiji in učinkovitosti opažata tudi sogovornika. »Novi modeli nekaterih proizvajalcev delujejo v režimu ogrevanja celo pri –30 stopinjah Celzija,« omeni Božič, medtem ko Matic Goter dodaja, da je najnovejši trend prehod na naravna hladiva, kar pomeni, da bodo v prihodnosti najnovejše klimatske naprave za delovan­je uporabljale R290 (propan). Zaradi tega bodo tišje in učinkovitejše.


Pametna tehnologija

Sodobne klimatske naprave so tudi vse pametnejše, saj so opremljene s tehnološkimi funkcijami, ki omogočajo boljši nadzor, udobje in učinkovitost. Mnoge že lahko povežemo z internetom, tako da jih lahko upravljamo prek pametnega telefona, tablice ali računalnika. Uporabnik lahko spremlja in prilagaja nastavitve kjerkoli in kadarkoli. Pametne klimatske naprave imajo senzorje za kakovost zraka, prav tako lahko samodejno prilagajajo temperaturo in delovanje glede na določene parametre, kot so zunanja temperatura, vlažnost zraka ali prisotnost ljudi v prostoru. Mnoge imajo sposobnost analitičnega spremljanja oz. beleženja in analiziranja podatkov o porabi energije in delovanju, kar omogoča boljše razumevanje in optimizacijo učinkovitosti sistema.

Vse več pozornosti uporabniki danes namenjajo tudi energetski učinkovitosti, saj želijo porabiti čim manj električne energije, s čimer se zmanjšajo stroški obratovanja in tudi emisije toplogrednih plinov. Energetsko učinkovitost klimatskih naprav kažeta koeficienta SEER in SCOP, ki ju morajo uporabljati vsi proizvajalci. Predstavljata izkoristek klimatske naprave v običajnih delovnih razmerah v sezoni. Kazalnik SEER nam pokaže sezonski izkoristek klimatske naprave za hlajenje, medtem ko SCOP označuje sezonski izkoristek za ogrevanje. Višje ko so vrednosti SEER in SCOP, boljši izkoristek dosega klimatska naprava. »Če imamo na primer podatek za neko klimatsko napravo SCOP = 4, pomeni, da bo za eno enoto električne energije proizvedla štiri enote toplotne energije,« še pojasni Goter.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE