Med kurilno sezono naraste število dimniških požarov

9. 10. 2017 | Besedilo: M. W.

dimnik, dimniški požar, ogrevanje, lesna biomasa

Na Upravi RS za zaščito in reševanje opozarjajo, da se med kurilno sezono poveča število dimniških požarov. Glede na to, da so v marsikaterem gospodinjstvu že prejšnji mesec zagnali kurilne naprave, v mesecu požarne varnosti, ki ga tradicionalno obeležujemo oktobra, ne bo odveč nekaj nasvetov.

Najboljša zaščita pred dimniškim požarom je redno vzdrževanje kurilnih in dimovodnih naprav, svetujejo na upravi za zaščito in reševanje. Poskrbeti je torej treba, da se v dimniku ne nalagajo gorljive obloge oziroma jih pravočasno in strokovno odstraniti. Predvsem je treba zagotoviti čim bolj popolno zgorevanje trdnega kuriva v kurilni napravi.

Pri nepopolnem zgorevanju namreč dimni plini vsebujejo tudi saje in nezgorele ogljikovodike, ki se kot gorljive obloge nabirajo na stenah dimniškega priključka in dimnika. »Če so obloge izpostavljene previsokim temperaturam, na primer dimnih plinov, se vžgejo. Posledice so lahko tragične, če se požar iz dimnika razširi na stavbo,« opozarjajo na upravi za zaščito in reševanje.

Kako prepoznamo dimniški požar?

Začetno fazo dimniškega požara prepoznamo po intenzivnem izhajanju temnega oziroma temno rumenega dima iz dimnika, v intenzivni fazi gorenja oblog pa tudi po iskrah ali celo plamenu na ustju dimnika. Dimniški požar zato najprej opazimo zunaj stavbe, običajno nanj opozorijo sosedje ali mimoidoči. Pri intenzivnem gorenju oblog se v dimniku lahko pojavi tudi rahlo »bobnenje«.

Debelejše obloge gorijo dlje časa in bolj intenzivno. Če ima dimnik manjšo toplotno upornost, so površinske temperature dimnika višje, zato lahko nastanejo razpoke in skoznje v prostore izhaja dim. V primeru dimniškega požara je treba zapreti ali vsaj omejiti dovod zraka v kurilno napravo in dimnik.

Upoštevati velja opozorilo, da naj stanovalci ne vstopajo v zadimljene prostore, ampak naj na pomoč pokličejo gasilce. Na upravi za zaščito in reševanje še opozarjajo, da se dimniškega požara ne sme gasiti z vodo, ker se ta v dimniku upari in lahko poškoduje tako tistega, ki gasi, kot tudi dimnik: »Prav tako se ne sme odpirati dimniških vratc, saj je velika nevarnost, da ogenj in dim izbruhneta v prostor.«

Kako ga preprečimo? 

  • Kurilno napravo in dimnik z ustreznimi tehničnimi lastnostmi naj vgradi pooblaščeno podjetje skladno z navodili proizvajalca oziroma s predpisi.
  • Kurilne, dimovodne in prezračevalne naprave je treba redno pregledovati in vzdrževati.
  • Preprečiti je treba nalaganje gorljivih oblog v dimniku, če pa se že nabirajo, naj jih odstrani dimnikar.
  • Zagotoviti je treba takšno zgorevanje, da saje in smola sploh ne nastajajo in se zato ne morejo nabirati v dimniškem priključku in dimniku. Preprosto povedano: nujna je pravilna vgradnja kakovostne kurilne naprave z majhnimi emisijami in visokim izkoristkom.
  • V kurilni napravi ne kurite odpadkov. Uporabljajte suh les, sušen na zraku, polena ali druga vrsta lesne biomase morajo biti prilagojena velikosti kurišča in toplotni moči kurilne naprave, zakuriti in kuriti je treba skladno z navodili proizvajalca oziroma v skladu s splošnimi pravili kurjenja glede na izvedbo kurišča. Več informacij o pravilnem kurjenju najdete tukaj.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE