Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ogrevanje in hlajenje

Pilotni projekt na IJS: Sonce kot infrastruktura

Na Institutu Jožef Stefan (IJS) v Ljubljani so ta teden pripravili slovesnost ob odprtju pilotnega projekta InfraSun, ki temelji na integraciji najsodobnejših sončnih termalnih tehnologij v enovit sistem ogrevanja in hlajenja prostorov z energijo sonca.
Foto: Roman Šipić
Foto: Roman Šipić
Ba. P./STA
18. 9. 2017 | 13:14
21. 10. 2024 | 17:12
3:05

InfraSun temelji na uvedbi solarnega ogrevanja in hlajenja ter prikazu modelov za njuno uvedbo v smislu »sonca kot infrastrukture«, pojasnjujejo na IJS. Kombinacija različnih sončnih (toplotnih) tehnologij se bo uporabljala za oceno, prikaz in promocijo koncepta novega infrastrukturnega gospodarskega modela, ki bi omogočal večjo rabo sončne energije in zmanjšanje stroškov energije za končne uporabnike v storitvenem (terciarnem) sektorju.

Kakor pravijo na IJS, je v pilotni projekt InfraSun vgrajenih več obetavnih tehnologij in inovativnih proizvodov. Med drugim so vgrajeni tudi sprejemniki sončne energije, ki so že vključeni v program nemškega proizvajalca ogrevalne tehnike Viessmann, pri njihovem razvoju in izdelavi pa sodeluje tudi slovensko podjetje Talum.

Na IJS so prepričani, da bo tehnologija sončnega ogrevanja in hlajenja v prihodnosti igrala pomembno vlogo, še posebej, ker je združljiva z večino konvencionalnih načinov ogrevanja, nudi pa tudi visoko učinkovitost, še posebej v sistemih daljinskega ogrevanja.

»Namen projekta je pokazati zrelost solarnih tehnologij za vsakdanjo rabo,« je dejal vodja odseka za anorgansko kemijo in tehnologijo Gašper Tavčar. S tehnološko opremo, ki je vgrajena v pilotni objekt, ter z vzpostavitvijo partnerskih povezav z dobavitelji in izvajalci je institut pridobil objekt, ki deluje kot laboratorij za preizkušanje in analizo sodobnih energetskih tehnologij in rešitev. Hkrati ponuja možnost prikaza najnovejših tehnologij s področja obnovljivih virov in energijske učinkovitosti ter izvajanje izobraževanj, ki bodo namenjene malim in srednje velikim podjetjem ter upravnim organom, ki skrbijo za spodbujanje energijske učinkovitosti in rabe obnovljivih virov energije. Kakor je na slovesnosti ob odprtju dejal predsednik vlade Miro Cerar, je vsak dosežek odličen predvsem in zgolj toliko, kolikor služi ljudem: »Raziskovalno-znanstvena dejavnost je zelo pomembno področje, ki pa ima dodano vrednost le, ko njeni dosežki najdejo učinkovito pot v gospodarstvo.

Pilotni sistem je del evropskega projekta Emilie in je bil v večjem delu financiran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj. Vrednost projekta InfraSun je sicer 140.000 evrov.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine