Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ogrevanje in hlajenje

Prepoved bojlerjev v novogradnjah ostaja

Ministrstvo za naravne vire in prostor je iz pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah umaknilo člen, ki je po novem letu predvideval prepoved vgradnje električnih bojlerjev in nekaterih drugih generatorjev toplote. Predlog spremembe je posredovalo v javno razpravo, pripombe pa sprejemajo do 26. novembra.
S črtanjem 17. člena pravilnika tako ni več omejitev glede ponovne vgradnje električnih bojlerjev v obstoječe stavbe, če gre za vzdrževalna dela. FOTO: Pixel-shot/ Shutterstock
S črtanjem 17. člena pravilnika tako ni več omejitev glede ponovne vgradnje električnih bojlerjev v obstoječe stavbe, če gre za vzdrževalna dela. FOTO: Pixel-shot/ Shutterstock
21. 11. 2024 | 16:40
21. 11. 2024 | 16:40
3:19

Ministrstvo je iz pravilnika črtalo ureditev, ki se nanaša na omejevanje vgradnje električnih naprav za ogrevanje stavb in bojlerjev za pripravo tople sanitarne vode, če električno energijo dobivajo iz javnega električnega omrežja ali drugega vira, kjer električna energija ni pridobljena iz obnovljivih virov energije.

Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah je bil sprejet v začetku maja 2022 in določa, da uporaba generatorjev toplote, kot so bojlerji, IR-paneli, električni radiatorji in talno gretje, ni dovoljena, v veljavo pa naj bi stopil z novim letom.

image_alt
Matjaž Valenčič: Panika zaradi napovedane prepovedi bojlerjev je odveč (VIDEO)

Spremembo je v začetku meseca napovedal minister Jože Novak, po oporekanju omejitvam v javnosti. Kot je tedaj izpostavil Novak, je treba nacionalne cilje glede rabe energije doseči na bolj življenjski način.

S črtanjem 17. člena pravilnika tako ni več omejitev glede ponovne vgradnje električnih bojlerjev v obstoječe stavbe, če gre za vzdrževalna dela.

Pravilnik dovoljuje direktno rabo električne energije za ogrevanje in pripravo tople sanitarne vode, če gre za vzdrževanje stavbe, saj besedilo naslavlja le novogradnje in (celovite) rekonstrukcije. Dodana je tudi izjema za primere, ko pri rekonstrukciji vgradnja generatorjev toplote in naprav za pripravo tople sanitarne vode ni tehnično izvedljiva.

Prav tako je dovoljena zamenjava plinske kurilne naprave v nekondenzacijski (tehnično zastareli, a v praksi obstoječi) izvedbi, če gre za začasno in nujno rešitev, kar odpravlja morebitne zadrege menjav peči in (pretočnih) plinskih bojlerjev v večstanovanjskih stavbah.

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo medtem za zasledovanje cilja glede zmanjševanja rabe energije za delovanje tehničnih stavbnih sistemov v obstoječih stavbah pripravlja rešitve za zagotovitev dodatnih finančnih spodbud za zamenjavo obstoječih naprav z bolj učinkovitimi rešitvami priprave tople sanitarne vode. Dodatna finančna sredstva za spodbude bodo med drugim zagotovili prek Eko sklada in socialnega načrta za podnebje. So pa še spomnili, da je nepovratne spodbude ali kredit na različnih javnih razpisih.

Ministrstvo za naravne vire in prostor je predlog sprememb pravilnika objavilo na portalu e-demokracija, komentarje pa sprejemajo do 26. novembra.

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine