Skrb za čiščenje klimatske naprave pomeni skrb za zdravje

Pred sezono hlajenja je idealen čas za pregled in čiščenje klimatske naprave, ki bi ga morali opraviti vsaj enkrat letno. Če pa imate občutek, da naprava deluje slabše kot sicer, ali pa se iz nje celo širijo neprijetne vonjave, s tem ukrepom nikar ne odlašajte, saj ogroža tudi vaše zdravje.

Posebno pozornost moramo nameniti klimatskim sistemom, ki vsebujejo kanalske vode, speljane po našem domačem oziroma delovnem okolju. »Zelo pomembno je, s kakšnimi sredstvi se sistemi čistijo, tako sama notranja klimatska enota kot kanali, če jih sistem vsebuje. Čiščenje s strupenimi kemikalijami lahko prinese več težav kot koristi. Večina čistilnih sredstev namreč vsebuje razne hlapne organske snovi in marsikatera med njimi je lahko problematična. Nekatere povzročajo težave z dihanjem ali alergijske reakcije, druge pa lahko tudi resne bolezni, če smo jim dolgoročno izpostavljeni. Nekatere hlapne organske snovi (VOC) izhlapijo v nekaj dneh, druge pa lahko izhlapevajo več mesecev ali celo let,« opozarja Igor Šajn iz podjetja Stavbna in bivalna biologija. Zato je pomembno, da se pred čiščenjem pozanimamo, kaj čistilna sredstva vsebujejo. To še zlasti velja, če v družini biva nosečnica, dojenček, mlajši otroci ali druga oseba z zdravstvenimi težavami.

PREBERITE ŠE: TAKO PRIPRAVITE KLIMATSKO NAPRAVO NA SEZONO HLAJENJA


FOTO: simon jhuan/Shutterstock

Če klimatske naprave ne čistimo, lahko začne oddajati neprijeten vonj in zato bo dišalo po zatohlem, še posebno če je prostor vlažen. Težava, ki vzbuja skrbi, je ta, da lahko klimatska enota oz. pri kanalskih izvedbah celoten sistem postane gojišče plesni, bakterij in drugih škodljivih organizmov. »Kadar se to zgodi, žal ne gre z osnovnimi čistilnimi ukrepi. Takrat običajno tudi ne zaležejo zdravju prijazna čistilna sredstva, zato se moramo odločiti med dvema težavama – odstranitev gojišč ali VOC,« pojasni Šajn.

PREBERITE ŠE: TAKO BOSTE UGOTOVILI, ČE SE V VAŠI KLIMI NABIRA PLESEN

Površna skrb za klimatsko napravo nima negativnih posledic le za naše zdravje, temveč tudi njeno učinkovitost. »Če naprava ni redno vzdrževana, se zmanjša pretok zraka, s tem se zmanjša učinkovitost delovanja in poveča poraba električne energije tudi do 50 odstotkov,« razloži vodja servisne službe Boštjan Božič iz podjetja Klimaj. 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE