Če želimo imeti v stanovanju poleti prijetno hladno in čist zrak, je nujno, da klimatsko napravo redno vzdržujemo. Za servis ni priporočljivo čakati na napake, ropot ali smrad – takrat je s klimatsko napravo večinoma že nekaj narobe.
Monter ali strokovnjak bo vedno priporočal letni preventivni pregled oziroma servis, saj bomo le tako zagotovili nemoteno delovanje naprave. Bistvenega pomena je tudi dezinfekcija notranje enote, ki je sestavni del servisnega pregleda, saj le čista klima pomeni čist zrak.
Idealen čas za preventivni servis je prav v pomladnih mesecih, saj se idealno umerjanje hladilnega medija lahko zagotovi pri klimatski napravi, vključeni na hlajenje.
PREBERITE ŠE: KLIMATSKE NAPRAVE: REDNO VZDRŽEVANJE PODALJŠA ŽIVLJENJSKO DOBO
Žal serviserji ugotavljajo, da se kljub priporočilom redni preventivni pregledi/servisi izvajajo preredko in jih ljudje največkrat pokličejo šele takrat, ko zaznajo okvaro ali opazijo hudo umazanijo (največkrat plesen). Ker ima notranja enota klimatske naprave pri hlajenju in razvlaževanju opraviti z vlago, se tam pogosto razvijejo bakterije in plesni. Te so zdravju škodljive. Če uporabnik izjavi, da je zaradi klimatske naprave zbolel, za to največkrat ni kriva izpostavljenost hladnemu zraku v izpihu, temveč bakterijam in plesnim.
Po izkušnjah serviserjev so podjetja bolj skrbna pri naročanju servisnih pregledov kot zasebni uporabniki.
Pred novo hladilno (ali ogrevalno) sezono se lahko lotite pregleda klimatske naprave, a vzdrževanje naj bo omejeno zgolj na tisto, kar je navedeno v priročniku oz. navodilih za uporabo. Lahko torej očistite in zamenjate filtre, za vse drugo pa je smiselno poklicati serviserja. Če boste napravo popravljali sami v garancijskem roku, potem garancija ne bo več veljala. V primeru manjše napake in izpusta freona boste naredili veliko škodo okolju, polnjenje pa vas bo stalo od 200 do 250 evrov, če imate doma klimatsko napravo, ki nima najnovejšega plina R32, opozarjajo strokovnjaki.
Notranjo enoto lahko očistite s krpo in posebnim čistilom ali blago mešanico mila in mlačne vode. Ne čistite je z razredčili, bencinom, polirnimi masami ali insekticidi. Pokrov očistite z obeh strani in ga obrišite s suho krpo. Če ga je mogoče sneti, ga pred namestitvijo nazaj temeljito posušite. Filtre v času uporabe naprave čistite vsakih štirinajst dni. Sperite jih pod mlačno vodo, trdovratno umazanijo lahko postrgate, a morate paziti, da filtra ne poškodujete ali strgate. Čiščenju lopute se izogibajte, saj to opravijo serviserji enkrat na leto. Priporočljiv čas za čiščenje klimatske naprave je zvečer, ko je ta lahko izklopljena dalj časa. Tudi zunanja enota potrebuje nego, saj je izpostavljena vremenskim vplivom. Redno morate preverjati, ali je treba z nje odstraniti morebitno listje in prah. Priporočljivo je tudi namestiti nadstrešek, ki napravo varuje pred dežjem, sončnimi žarki in umazanijo.