Sistem daljinskega ogrevanja v Mojstrani bo naslednjih 15 let upravljala, vzdrževala in po potrebi širila družba Petrol, ki je s partnerjema, podjetjema Eltec Petrol in Dominvest, včeraj tudi slavnostno odprla sistem. Gre za enega prvih primerov pogodbene preskrbe s toploto iz obnovljivih virov energije za skupino večstanovanjskih stavb pri nas. Projekt je primer dobre prakse pozitivnega sodelovanja vseh deležnikov (etažnih lastnikov, upravnika, investitorja in izvajalca del). Naložba se bo v celoti pokrivala iz prihrankov pri stroških ogrevanja – ti se bodo zaradi zamenjave fosilnega energenta z obnovljivim virom v povprečju zmanjšali za 20 odstotkov. Sredstva rezervnih skladov večstanovanjskih stavb kljub temu, da so bila izvedena vzdrževalna dela, ostajajo nedotaknjena in se lahko namenijo za druge sanacije na objektih, pravijo v Petrolu.
Sistem vključuje kotlovnico in toplovodni sistem, na katerega je trenutno priključenih 91 uporabnikov. V kotlovnici en kotel na lesno biomaso z močjo 500 kW, skupna priključna moč je 493 kW. Predvideni letni odjem toplote iz sistema daljinskega ogrevanja na lesno biomaso naj bi bil okrog 543 MWh, za kar naj bi porabili okrog 780 kubičnih metrov lesnih sekancev. Po besedah Marjana Potočnika, direktorja družbe Dominvest, ki upravlja večstanovanjske stavbe v Mojstrani, je daljinsko ogrevanje na lesno biomaso odlična izbira tako za alpsko okolje kot tudi za stanovalce: »Je namreč ekološko in hkrati etažnim lastnikom prinaša nižje stroške.«
V Petrolu poudarjajo, da so pri zasnovi in izvedbi projekta upoštevali vsa gospodarska merila za daljinsko ogrevanje na lesno biomaso in tako odjemalcem zagotovili optimalno preskrbo s toplotno energijo iz obnovljivega vira po konkurenčnih cenah. Razvoj tovrstnih projektov je usmerjen v celovito, dolgoročno, zanesljivo in predvsem okolju prijaznejšo preskrbo, ki je v okoljih, kot je Mojstrana, še posebej pomembno. Poleg tega je po besedah Janeza Grošlja, direktorja področja energetike v Petrolu, energetika in s tem uvajanje novih energetskih dejavnosti s področja plinske, toplotne, električne energije in alternativnih virov, osrednje razvojno področje skupine.
Z novo naložbo partnerji uresničujejo cilje zapisane v strategiji trajnostne rabe in lokalne preskrbe z energijo iz nacionalnega energetskega programa (NEP), v skladu s katerim moramo v Sloveniji do konca leta 2020 zagotoviti 25-odstotni delež obnovljivih virov v končni rabi energije.