Prihaja dan spomina na umrle, ko se v Sloveniji na grobovih množično prižigajo sveče. Čeprav se vedno več ljudi odloča za okolju prijazne alternative, je tudi pri slednjih potrebna previdnost.
Na slovenskih pokopališčih so postavljeni zabojniki za nagrobne sveče, ki po uporabi romajo v recikliranje. Odpadke najprej ločijo na kovinske pokrovčke in plastiko. Navadna parafinska sveča gre v predelavo, kjer se grobo zmelje, sledi ločevanje parafina in PVC-plastike. Slednjo nato fino zmeljejo. Končni proizvod gre v ponovno uporabo (v gradbeništvu ga uporabijo za izdelavo cevi). Prečiščen parafin iz Slovenije odpotuje v Nemčijo, kjer ga uporabijo kot dodatek k svečam in kockam za prižiganje ognja.
»Odpadne nagrobne sveče same po sebi niso nevaren odpadek. A med njihovo izdelavo, prevozom, zbiranjem, skladiščenjem in obdelavo nastajajo škodljivi vplivi na okolje. Več sveč, ko porabimo, slabše, kot z njimi ravnamo, bolj izraziti so ti vplivi,« pojasnjujejo Ekologi brez meja.
Koronski ukrepi in obisk grobov
Med izjemami prehoda občinskih meja je tudi nujno vzdrževanje groba. A kot pojasnjujejo na ministrstvu za notranje zadeve, je obisk groba izven občine prebivališča dovoljen le najemniku groba, če mora na grobu opraviti nujno vzdrževalno delo. Za to sicer lahko pisno pooblasti ožjega družinskega člana ali člana skupnega gospodinjstva, a le v primeru, če zaradi zdravstvenih ali drugih objektivnih razlogov groba ne more obiskati sam.
Že nekaj let se na prodajnih policah vrstijo različne alternative klasičnim parafinskim nagrobnim svečam. Klasičnim prilagajajo embalažo (recimo steklo, furnir ali drug biorazgradljivi material) ali goriva (odpadno olje, čebelji vosek ipd). Druga vrsta alternativnih sveč, ki postaja vse bolj priljubljena, so samo leseni nadomestki, kamenčki, na katerih je narisana sveča ipd. Možno je prižgati tudi virtualno svečo. Vse te so okolju neškodljive izbire.
Drugače pa je pri elektronskih svečah. Pri teh je najprej treba paziti, da odstranimo baterijo in jo odvržemo v primeren zabojnik. Poleg tega pa je sama predevala elektronske sveče dražja in zahtevnejša. Reciklira se lahko le notranje ohišje in pokrovček. Zunanji del, barvana PET-plastika s težkimi kovinami, pa večinoma pristane v sežigalnici.
»Elektronska ali navadna sveča, to ni več vprašanje. Voditi nas mora misel manj je več in poseganje po nedvomno prijaznejših alternativah,« vztrajajo Ekologi brez meja. V prid njihovi trditvi govori tudi raziskava Greenpeacea v sodelovanju s Centrom za participativno raziskovanje Instituta Jozef Stefan, v kateri so ugotavljali, kakšen je ogljični odtis uporabe sveč.
»Posezimo po okolju prijaznih alternativah, kupimo manj. Če si posamezniki tega ne želijo, pa naj odpadek vsaj odložijo v zabojnik, namenjen za odpadne nagrobne sveče na pokopališčih,« vztrajajo Ekologi brez meja. Alternativ je ogromno, na Greenpeaceu poleg kamnov in lesenih nadomestkov navajajo še doma narejene ikebane iz naravnih materialov, rezano cvetje ali pa povsem spremenjen način spomina na mrtve (samo obisk groba, na primer).
Primer dobre prakse
Udeleženke programa Socialna aktivacija so za obiskovalce pokopališča na Blejski Dobravi pripravile brezplačne ročno poslikane žalne kamne. Ob dnevu spomina na umrle vse pozivajo, naj rečejo ne plastiki, kupijo svečo manj in na grobove raje položijo poslikane kamne.
Opozarjanje na prekomerno uporabo nagrobnih sveč je prisotno že več let. Pozivi ob bližajočem se dnevu spomina na umrle se vsakoletno vrstijo tudi na družbenih medijih. Ekologe brez meja smo povprašali, ali je že opazen kakšen premik v razmišljanju širše družbe. »Nismo več v samem evropskem vrhu po porabi sveč na prebivalca, tako da nekaj napredka je. Sveče v Sloveniji sicer se reciklirajo, a težava je, da jih zberemo relativno malo. Po zadnjih podatkih le 38 odstotkov,« so še dodali.
PREBERITE ŠE: ŠTEVILO PRIŽGANIH NAGROBNIH SVEČ VENDARLE UPADA
Letos svečo prižgimo doma
Ker so razmere v Sloveniji zaradi drastične rasti števila okuženih z virusom covid-19 skrb vzbujajoče, se lahko letos odločite in svečo v spomin na umrle prižgete kar doma. Odločite se za sveče v steklenih posodah, čajne, v kovinskih posodicah ali iz čebeljega voska. Da bi se izognili možnosti požara, se lahko odločite tudi za elektronsko svečo, pazite le, da boste baterijo odložili v poseben zabojnik. Svečo lahko postavite v lanterno in obesite pred vhodna vrata.
Pri prižgani sveči vedno pazite, da ne more priti v stik z gorljivimi stvarmi in da jo ugasnete, ko se odpravljate od doma oziroma spati.