Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okolje

To so spletni pripomočki, prek katerih lahko spremljate neurja

Ob silovitem in hitrem razvoju neurij, kot smo jim bili priča včeraj in prejšnji teden, si lahko pomagamo z različnimi spletnimi orodji, ki nam lahko pomagajo spremljati neurja in kar najbolj natančno oceniti njihovo dejansko moč ter kraj in čas delovanja.
Foto: Leitenberger Photography/Shutterstock
Foto: Leitenberger Photography/Shutterstock
D. D./STA
19. 7. 2023 | 08:45
22. 10. 2024 | 19:55
3:27

Lokacije in točen čas nenadnih neurij je v Sloveniji težko napovedati. V nadaljevanju zato naštevamo nekaj spletnih pripomočkov, s katerimi je mogoče neurja spremljati in kar najbolj natančno oceniti njihovo dejansko moč ter kraj in čas delovanja. Te informacije pomagajo pri odločitvi, kako ustrezno ukrepati.

PREBERITE ŠE: KAJ JE KRIVO ZA NASTANEK ZRN TOČE, DEBELIH TUDI DO 12 CENTIMETROV

  • Eden od omenjenih pripomočkov so splošne vremenske napovedi, ki jih je po navadi moč zaslediti med radijskimi ali drugimi novicami. Osvežujejo se na tri ure od 6. do 18. ure. V njih Arso napove tudi verjetnost intenzivnega vremenskega dogajanja, kot so neurja, nalivi in toča.
  • Ker se vremenska opozorila zgodijo redkeje in jih je poslušalec mogoče slišal le delno, je mogoče preveriti bližajoče se izredne vremenske pojave na strani Vremensko opozorilo. Na osrednji sliki je vidno, na katerem območju je verjeten dogodek, na dnu strani pa je zapisan čas, kdaj je vremenski dogodek predviden in kakšne narave bo. Pri tem barve zelena, rumena, oranžna, rdeča označujejo intenzivnost dogodka, pri čemer rdeča pomeni največjo intenzivnost.
  • Na tako imenovani Modri strani se opozorila pojavijo kot rumena ali oranžna polja v zgornjem levem in/ali desnem kotu spletne strani s povezavo na že omenjeno Vremensko opozorilo. Na mobilnih napravah se opozorilo pokaže na vrhu ekrana.

FOTO: GUNDAM_Ai/Shutterstock
Foto:
FOTO: GUNDAM_Ai/Shutterstock Foto:

  • V podobnem prikazu kratkoročne avtomatizirane napovedi padavin je mogoče z izbiro parametra spremljati npr. samo točo. V spustnem meniju je pri izbiri parametra mogoče označiti možnost oz. verjetnost toče. Na mobilnih napravah na zgornjem desnem krogu z devetimi pikami po kliku je treba izbrati Hail probability.
  • Nenazadnje se uporabniki Twitterja lahko pridružijo računu, ki avtomatično opozori na nevarnost neurja nad Slovenijo. Na opozorilo pred neurji se je mogoče naročiti tudi za prikaz opozoril v posamezni slovenski pokrajini: Severovzhodna Slovenija, Severozahodna Slovenija, Osrednja Slovenija in Jugovzhodna Slovenija, so še navedli na Arsu.
  • Kot izjemno ažuren in točen z napovedmi se je ob včerajšnjih neurjih izkazal tudi portal Neurje.si, ki svoje uporabnike ves čas obvešča tudi prek svojega Facebook kanala. Sestavljajo ga sicer navdušenci nad vremenom in pojavi, ki so z njim povezani in se že vrsto let ljubiteljsko ukvarjajo s proučevanjem in opazovanjem vremena in meteoroloških modelov s poudarkom na nevihtah. Na socialnih omrežjih redno delijo tudi fotografije svojih sledilcev, ki poročajo o posledicah vremenskih ujm. 
VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine