S podarjanjem avtohtonih slovenskih semen v zameno za še uporaben izdelek Regionalna razvojna agencija (RRA) za Podravje - Maribor želi spodbuditi lokalno samooskrbo, kar je eden ključnih ciljev projekta Urbana zemljina za hrano, s katerim se RRA tudi vključuje v letošnji evropski teden zmanjševanja odpadkov.
Projekt Urbana zemljina za hrano, ki sicer združuje skupno osem partnerjev, se 30. novembra zaključuje, direktor RRA za Podravje - Maribor Uroš Zorman pa je ta teden v izjavi za medije že napovedal nadgradnjo projekta. Glavni cilj projekta Urbana zemljina za hrano je sicer uporaba mestnih odpadkov kot virov za proizvodnjo takšnih zemljin, da se poveča lokalna prehrambena samozadostnost in zmanjša ogljični odtis.
PREBERITE ŠE: LANI NASTALO NAJMANJ ODPADKOV NA PREBIVALCA PO LETU 2010
Vse v akciji zbrane in še uporabne izdelke, ki ne sodijo v skupino odpadne električne in elektronske opreme, je prevzelo mariborsko Društvo Aktiviraj se!, ki je partner projekta in ki jih bo pripravilo na ponovno uporabo in ponujalo po svojih kanalih.
Da se Maribor s problemom odpadkov spopada s spremenjeno strategijo in da je tudi projekt Urbana zemljina za hrano veliko prispeval k drugačnemu razumevanju odpadkov, je dejal podžupan Samo Peter Medved. Vsak koš za smeti je generator smeti in nas ne sili v to, kam z odpadkom, ker ga imamo kam odvreči, zato si občina skupaj s Snago in partnerji prizadeva v okviru več projektov spreminjati filozofijo glede odpadkov, je dejal podžupan.
PREBERITE ŠE: 5 IDEJ, KAJ LAHKO STORITE Z ODSLUŽENIMI OBLAČILI
Filozofija gre v smeri, da mora za vsakega uporabnika odpadek predstavljati problem in da razmišlja, zakaj je nastal, kam z njim in kako ga ponovno uporabiti, predvsem pa je pomembno, da vsakdo ustvarja čim manj odpadkov. Tukaj je bilo po oceni podžupana narejenega veliko, odziv ljudi je dober, trendi gredo med drugim v smer centrov ponovne uporabe.
V okviru letošnjega tedna je posebna pozornost namenjena krožnim skupnostim, sodelovanju in solidarnosti.
Krožne skupnosti so skupnosti posameznikov, gospodinjstev, organizacij in podjetij, ki v skupnem interesu ravnajo odgovorno, s ciljem zmanjševanja odpadkov oz. predelave teh odpadkov v neke nove produkte, je na petkovi novinarski konferenci pred začetkom tedna zmanjševanja odpadkov pojasnil predsednik Zbornice komunalnega gospodarstva Sebastijan Zupanc.
V tem tednu se bo zvrstilo veliko število aktivnosti, nekaj akcij bodo izvedla tudi komunalna podjetja. Letos imajo v okviru tedna kljub zahtevnim epidemiološkim razmeram rekordnih 64 prijaviteljev, je dejal Zupanc. Med prijavitelji prevladujejo šole in podjetja, ki se po navedbah zbornice vedno bolj zavedajo, da je bistven trajnostni način življenja.
Vsi moramo postati majhne krožne skupnosti, ki s spremenjenimi vzorci navad glede ravnanja in odlaganja odpadkov poskrbijo, da bo odpadkov čim manj. To je tudi glavno sporočilo letošnjega evropskega tedna zmanjševanja odpadkov, ki bo trajal vse do nedelje, 28. novembra, še pravijo na zbornici.