"To, kar vidimo danes, je češnja na torti, sama torta pa je bistveno večja," je na novinarski konferenci ob predstavitvi rezultatov in dnevu odprtih vrat licitacijo slikovito opisal direktor Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS) Damjan Oražem. Licitacija je projekt, na katerem najvrednejši les v Sloveniji tudi ustrezno vrednotimo, saj se na normalnih prodajah tako visoke cene ne dosegajo, je dodal Oražem, ki ob tem opozarja, da se žal prevečkrat marsikateri dober hlod izgubi v neprimerni rabi, denimo v peči.
V Društvu lastnikov gozdov Mislinjske doline, ki licitacijo organizira skupaj z Zvezo lastnikov gozdov Slovenije in v sodelovanju z ZGS, so z jubilejno licitacijo vrednejših lesnih sortimentov zelo zadovoljni, je poudaril strokovni tajnik koroškega društva Jože Jeromel. Rekordno količino lesa, skupno 2295 hlodov, je na edino licitacijo v Sloveniji poslal 401 lastnik gozda, večina jih je iz Slovenije, nekaj pa tudi iz Avstrije in Italije ter letos prvič tudi iz BiH.
Jeromel je kakovost ponujenega lesa ocenil kot zelo dobro. To je razvidno tudi iz ponudb kupcev, pravi Jeromel, čeprav rekordno visoke cene iz šeste licitacije niso dosegli. Takrat je bil hlod gorskega javorja prodan za dobrih 16.500 evrov.
Letos je ponudbe oddalo 25 kupcev, šest najvišjih cen pa so dosegli gorski javorji, na sedmem mestu je hlod macesna. Najvišja dosežena cena je bila 7555 evrov za kubični meter, kar je na ponujeni hlod zneslo 12.346 evrov.
Lastnice najbolje prodanega hloda iz Ljubnega ob Savinji danes na zaključku licitacije ni bilo, je pa njen revirni gozdar Lojze Gluk povedal, da so hlod odkrili sredi januarja in da so lovili še zadnje dneve za dovoz na licitacijo. Ob tem še niso vedeli, da bi lahko dosegel tako visoko ceno, takoj tudi niso opazili, da ima značilna in zelo cenjena rebra.
Doslej je bilo na vseh licitacijah lesa v Slovenj Gradcu ponujenega le za vzorec lesa iz državnih gozdov, Oražem pa upa, da se bo to z vzpostavitvijo podjetja za upravljanje z državnimi gozdovi spremenilo. "Licitacija prav gotovo ni le prodaja lesa, ampak tudi učilnica za lastnike in gozdarje ter tudi za nas organizatorje, da znamo oceniti, kateri les je najboljši in največ vreden," je še dejal Jeromel. Največ je bilo letos ponujenih hlodov smreke (603 hlodi), sledita graden (314) in gorski javor (312), letos sta bila prvič ponujena tudi bršljan in cedra.
Dogodki, kot je licitacija, zagotovo prispevajo k zanimanju za lesarske poklice, pa je na novinarski konferenci ocenil ravnatelj Srednje šole Slovenj Gradec in Muta Bernard Kresnik. Šola na lesarskih programih trenutno izobražuje okoli 80 dijakov, nekateri od njih že drugo leto sodelujejo v projektu povezovanja s študenti arhitekture, v okviru katerega so dijaki izdelali več kosov notranjega pohištva, ki jih danes ob robu licitacije predstavljajo na razstavi Dotik lesa v slovenjgraškem podjetniškem inkubatorju.
Odprtja razstave, ki ji v popoldanskem delu sledi strokovna konferenca o možnostih dviga dodane vrednosti slovenskemu lesu, se je udeležila tudi šolska ministrica Maja Makovec Brenčič.