Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Energija in okolje

Za večjo okoljsko ozaveščenost otrok

Z novim šolskim letom se v šolah začenjajo oziroma nadaljujejo izobraževalni projekti za spodbujanje in večanje ekološke ozaveščenosti. Tokratni program Ekošola bo namenjen obveščanju in večanju skrbi za okolje, Planet Zemlja začenja natečaj Zemlji prijazna šola oziroma vrtec, Zeleni nahrbtnik z Zmajčkom Jurčkom pa se odpravlja po vrtcih.
Ba. P./STA
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 15:44
3:27

Mednarodni program Ekošola bo tudi v tem šolskem letu razvijal kakovostne vsebine in projekte, skladno z začrtanimi programskimi vsebinami mednarodnih šol. Temelj Ekošole je metodologija sedmih korakov, je za STA pojasnil nacionalni koordinator programa Gregor Cerar: »To je postopek za pridobitev zelene zastave – mednarodnega okoljskega priznanja. V lanskem šolskem letu je bil poudarek na kurikulumu, torej delu po učnem načrtu, pri čemer smo vključevali okoljske vsebine v šolske predmete oziroma učni načrt. Letos bo poudarek na obveščanju, ozaveščanju in vključevanju, kar je tudi eden od ključnih ciljev programa Ekošola.«

Za pridobitev zelene zastave bo treba izvesti določene aktivnosti na okoljskem področju, rok za oddajo ekoakcijskega načrta je 30. oktober za osnovne in srednje šole ter vrtce, za fakultete pa 30. november.

Program Ekošola je sicer po njegovih besedah najbolj množičen program za vzgojo in izobraževanje za trajnostni razvoj na svetu. V skoraj 20 letih obstoja se je vanj vključila skoraj polovica slovenskih vrtcev in osnovnih šol oziroma 717 različnih zavodov.

Že šestič zapored se je začel tudi vseslovenski natečaj Planetu Zemlja prijazna šola oziroma vrtec, ki ga izvaja društvo Planet Zemlja. Natečaj, ki ga društvo izvaja z vrtci, osnovnimi in srednjimi šolami, sodelujočim ponuja vrsto zanimivih projektov, skozi katere mladi pridobivajo nova znanja. »S projektom želimo doseči, da bi odgovoren odnos do sočloveka, vseh živih bitij in narave postal način življenja prihodnjih generacij,« so sporočili iz društva. Do zdaj je v natečaju sodelovalo več kot 300 zavodov in 45.000 otrok, mentorjev, staršev in drugih zaposlenih v zavodih iz vseh slovenskih regij.

Svoj pohod po vrtcih pa bo začel Zeleni nahrbtnik, ki je zelo priljubljen program Mestne zveze prijateljev mladine Ljubljana. Zeleni nahrbtnik z maskoto Zmajčkom Jurčkom potuje od vrtca do vrtca, otrokom pa posreduje znanje o skrbi za okolje ter jim naloži določeno ekološko nalogo. »Otroci naj bi z reševanjem nalog ob pomoči vzgojiteljic iskali rešitve za posamezne okoljevarstvene probleme. Akcija ima tudi zabaven značaj, kar odsevajo medsebojna srečanja predšolskih otrok ob predaji nahrbtnika in srečanju na zaključni prireditvi ob Dnevu zemlje,« so zapisali na spletni strani mestne zveze.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine