Najbolj pametno storijo tiste ženske, ki za hišna opravila uporabijo spretnega in voljnega moškega, ki prinese lastno orodje. On je najbolj univerzalno orodje, je tako rekoč »bormašina« s širokim naborom priključkov in natičev. Vendar je pogosto nezanesljiv in prav lahko, vštevši vse, stane več od dobrega profesionalca.
Ali obstaja žensko orodje, lepo in primerno bolj nežnim rokam? Odtipkajte »tool set for women«, pa boste zagledale čudovite komplete orodja z rožnatimi držaji v rožnatih torbah in škatlah. Med majhno lokalno anketo nismo našli niti ene, stare več kot osem let, ki bi ji bili takšni kompleti všeč! Notri so ponavadi prelahko kladivo, nekaj masleno mehkih vijačnikov, klešče, ki uščipnejo le roko, ki jih drži, francoski ključ, ki zaleže samo izjemoma, ter prekrasne zbirke viličastih ključev, kakršni so včasih prišli prav pri avtomobilih. Večji kompleti vsebujejo še držaj z zbirko čedno pokromanih natičev, ki se zlomijo ali ogulijo ob prvi rabi. Z izjemo nekaj orodja za vzdrževanje balkonskih lončnic ni ženskega orodja! Obstajata samo slabo in dobro, skoraj vedno drago orodje.
Varnostni nasveti
Glejte tisto, kar počnete! Ne ozirajte se naokrog in ne čvekajte s telefonom, stisnjenim med ramo in lice. Tako se boste izognile mnogim urezninam, zmečkaninam in opeklinam.
Ostrega orodja, nožev, svedrov, pil in podobnega ne uporabljajte tako, da izvajate delovni gib proti svojemu telesu ali okončinam. Ostro orodje naj bo ostro, topo je slabo in še bolj nevarno.
Orodje naj bo v dobrem stanju, priključni kabli električnega orodja nepoškodovani. Lestev naj bo zanesljiva in pozorno postavljena. Z zaščitno opremo ne pretiravajte, delu primerne zaščitne rokavice pa niso nikdar odveč. Vsaj ko uporabljate električno orodje, nosite tudi zaščitna očala. Ne delajte v preveč ohlapnih rokavih, niti s kakšnim šalom okrog vratu in spnite si lase. Nekaj večjih obližev menda tudi imate doma, upamo.
Brez česa res ni mogoče
Brez lestve! K sreči obstajajo prav čedne rešitve, ki zadoščajo za večino vaših opravil, so uporabne še drugače in majhnim stanovanjem ne jemljejo prostora. Preglejte splet, preden se spravite k delu, še posebno če ga opravljate prvič. Našle boste zelo koristne nasvete, a se žal najdejo tudi oslarije in nevarno početje.
Ne kupujte torej kompleta orodja! Če ga, stisnite zobe in kupite dražjega, potem se na orodje lahko zanesete. Pri nakupu se izogibajte neverjetno ugodnim cenam vrhunskega orodja – morebiti gre za ponaredek. Naberite raje dobro posamično orodje: kladivo med 250 in 500 grami, vsaj dva navadna izvijača različnih mer in enega križnega ter kakovostne kombinirane klešče, ki se dobro prilegajo vaši dlani. Prav pride še dvoje cevnih klešč različnih velikosti, ki so praviloma boljše od »papagajk« in njihovih nezanesljivih sistemov nastavljanja.
Kupite vrečico žebljev različnih velikosti, univerzalno lepilo, izolirni trak, lestenčne spojke, morebiti komplet vodovodnih tesnil, nekaj 6- in 10-amperskih vložkov, če imate varovalke še po starem, ter seveda nekaj nadomestnih žarnic. Kot merilo lahko uporabljate šiviljski meter, toda zložljiv mizarski meter ali tračni kovinski sta primernejša. Drugo orodje in material lahko kupite sproti, ko se pokaže potreba. Trdnih, ostrih škarij in noža pa sploh ne omenjamo.
Nadaljevalni tečaj
Obstajajo priročniki za domača opravila, kupite kakšnega in ga tudi berite. Na tej stopnji je osrednja zadeva vrtalnik. Če ga ne boste uporabljale pogosto, smete kupiti celo cenejšega, a svedrov nikar ne kupujte cenenih! Kupite dražje svedre vsaj za dva namena: za kovino, ki so uporabni tudi za les, ter takšne za beton. Lahko jih kupujete tudi posamično, sploh za posebno rabo.
Vrtalniki imajo lahko vse polno funkcij, nastavkov in priključkov. Če ne mislite stroja uporabljati zunaj stanovanja in redno, vam odsvetujemo akumulatorskega: ko ga boste potrebovale, bo akumulator zelo verjetno prazen, stroj je tudi težji in slabotnejši. Enako velja za električne vijačnike in podobno. Aparat (in drugo orodje) primite v roke, da vidite, ali se vam prilega. Stroj naj ima spremenljivo hitrost ter levo in desno vrtenje – tako ga morete uporabiti tudi kot vijačnik. Naj ima še udarno funkcijo, da boste lahko izvrtale kakšno luknjo v zid ali beton. Nikar pa brez posebne potrebe ne kupujte udarnega kladiva, ki mimogrede izčrpa tudi nevajenega moškega. Poleg svedrov potrebujete še kakšen brusilni kolut, žično krtačo in krožnik za brusni papir. Za natančnejša dela je skoraj obvezno solidno stojalo. Nakupite tudi manjšo zbirko vijakov in zidnih vložkov.
Ni napak, če si omislite iskalnik inštalacij – dobijo se že za majhen denar. Prihrani vam velike sitnosti, da ne prevrtate električnega kabla ali kakšne cevi. Še pomembnejši in cenejši je indikator napetosti, »fazenprifer«.
Pleskarskega in soboslikarskega orodja ne omenjamo, je samoumevno.
Za mojstrice
Obstaja redek soj žensk, ki želijo rokodelsko ustvarjati; ki jim je to konjiček, ki morda prerašča v poklic. Ve že imate izkušnje, dobro veste, kaj potrebujete, želite in zmorete. Najbrž boste že potrebovale delavnico oziroma vsaj primeren kotiček. Vrtalnik je za vas sicer nujnost, toda za resno delo kupujete namenske stroje. Tiste, ki želite delati s kovinami, boste kupile vsaj zmogljiv stoječi vrtalnik. A kdo vam brani kupiti stružnico, majhno mizarsko kombinirko, varilni aparat? Morda le nepotreben opomin: cena je pomembna, toda kakovost je na prvem mestu!
Non plus ultra
Poznam gospo, ki je za moža pametno in srečno izbrala mojega prijatelja. Ta je vrhunski strojnik. Iz starega računalnika in majhnega, lastnoročno narejenega univerzalnega obdelovalnega stroja je izdelal namizni CNC (numerično krmiljen) stroj in ta je, programiran, prijateljici skopiral lepo leseno broško, medtem ko je bil gospod v službi. S tem in drugimi stroji ji je naredil vse pohištvo in njunim potrebam izjemno prilagojen avtodom. Torej, na tej končni stopnji vam toplo priporočamo nabavo in rabo strojnikov in mehatronikov. Ne morete zgrešiti!