Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Gradnja in obnova

Graditi ali prenavljati staro: katera pot je lažja?

Ste se zaljubili v staro hišo in že znate vizualizirati, kako bi jo obnovili po svojem okusu? Ali imate že ogledano parcelo, ki vam omogoča, da boste nanjo postavili svojo sanjsko hišo? V obeh primerih se morate v projekt zagnati premišljeno in opremljeni s pravimi informacijami. Tudi finančnimi.
P. I.
31. 3. 2022 | 08:59
22. 10. 2024 | 16:39
6:40

Selitev v lastno hišo je pomembna življenjska odločitev, ki nas že takoj na začetku postavlja pred pomembno dilemo: poiskati parcelo in nanjo postaviti novogradnjo ali kupiti staro hišo, ki potrebuje obnovo? Odgovor na to vprašanje ni popolnoma preprost in enostranski. Da bi dilemo nekoliko poenostavili, pa smo za vas pripravili kratek primerjalni vodič, ki vam bo pomagal ugotoviti, katera odločitev vam je najbolj pisana na kožo.

Kaj je pomembno vedeti pri prenovi hiše

Je že dobro, da kupujete z očmi, vendar je pred končno odločitvijo, ali je določena nepremičnina vredna nakupa, potreben temeljit razmislek. In tudi nekaj raziskovanja, v katerega je smiselno vključiti gradbenega strokovnjaka.

Stara nepremičnina je sicer na trgu ugodnejša kot novogradnja, vendar je treba upoštevati, da se z obnovo njena cena lahko precej poviša.

Hišo je treba že pred nakupom temeljito pregledati, zato naj vam pri tem pomaga izkušen gradbenik, ki bo takoj opazil, kje so njene morebitne šibke točke. Preveril bo celotno napeljavo (električno in vodovodno), podrobno pregledal zidove, tla, okna, fasado in streho s podstrešjem. Pomembno je tudi, da izmeri vlažnost v prostorih in natančno pregleda okolico.

Šele ob takšni podobni analizi boste lahko dobili celotno sliko stanja nepremičnine in lažje ocenili njeno vrednost ter višino finančnega vložka, s katerim bo zasijala v podobi, ki si jo želite.

Prednosti obnove: če se boste držali obstoječega tlorisa, boste imeli pri obnovi veliko manj dela z dokumentacijo in čakanjem na različna dovoljenja.

Slabosti obnove: včasih je težje posegati v obstoječe stanje in pričakovati, da boste dosegli popolno podobo po vaših željah. Obstoječa konstrukcija zahteva več prilagajanja in omogoča manj kreativnosti.

Ko se odločamo za gradnjo

Pri novogradnji imate več manevrskega prostora, da oživite svoje kreativne sanje. Ko boste imeli ogledano ali že kupljeno parcelo, sledi najbolj dolgotrajen in duhomoren postopek: zbiranje dokumentacije in dovoljenj.

Tukaj je pomembno, da dosledno upoštevate vse zahteve. Med drugim boste morali zbrati vso dokumentacijo za gradbeno dovoljenje (dokazilo o lastništvu, lokacijska informacija,  geodetski načrt, idejna zasnova projekta …), temu pa sledi še kar nekaj birokratskih korakov: vpis v kataster stavb, komunalni prispevek, pridobitev hišne številke … 

Prednosti gradnje: zasnova hiše na ključ oziroma po svojih željah.

Slabosti gradnje: dolgotrajnost postopkov, predvsem v začetni fazi projekta. Celoten postopek pa je pozneje odvisen tudi od zahtevnosti gradnje.

Kaj pa pravi vaš proračun

Ne glede na to, ali boste gradili, obnavljali ali celo kupovali novogradnjo, je pomembno, da pred končno odločitvijo pregledate svoje finance in naredite podrobno analizo oziroma napoved stroškov.

Zelo natančni morate biti v primeru gradnje ali obnove, saj so v tem primeru stroški lahko bolj nepredvidljivi in se vam začetni proračun lahko precej poviša.

Najprej morate zato s pomočjo gradbenika oziroma projektanta določiti vse stroške, ti pa bodo odvisni tako od vaših želja kot od tehnične specifike in zahtevnosti projekta. Velik del stroškov nosijo tudi alternativne možnosti, ki sicer vašo hišo lahko zelo hitro spremenijo v praktičen in samozadosten objekt, ki bo dolgoročno bolj varčen in prijaznejši do okolja, vendar so v tem primeru začetni investicijski stroški nekoliko višji. Pri prenovi je eden od večjih zalogajev energetska sanacija stavbe (hidroizolacija, izolacija fasade, menjave strehe, oken in vhodnih vrat).

Pri tako obsežnih projektih je težko določiti točen končni znesek, zato je smotrno upoštevati nekaj rezerve. Ocenjeni začetki stroški prenove ali gradnje se večinoma na koncu povišajo za približno 20-30 odstotkov.

Ko potrebujete dober kredit

Če boste del investicije pokrivali s kreditom, izberite zanesljivega finančnega partnerja, ki vam bo stal ob strani skozi ves postopek. To v praksi pomeni, da vam bo že v začetni fazi pomagal sestaviti finančni načrt ter vam predlagal višino in vrsto kredita, ki je najbolj primeren za vašo situacijo.

Nova KBM vam zagotavlja strokovni pristop in vam ponuja kreditne pogoje, ki vam bodo pomagali pri uresničevanju vaših sanj. Bančniki v poslovalnicah po vsej Sloveniji bodo skupaj z vami poiskali pravo finančno pot, s katero boste lahko zelo hitro začeli graditi, obnavljati ali kupovati nepremičnino. Njihovi izkušeni strokovnjaki vam bodo pomagali razumeti strukturo vaših financ in izbrati pravo obliko financiranja, ki ne bo ogrozila zmožnosti poravnavanja pomembnih življenjskih stroškov.

V Novi KBM imajo različne vrste kreditov po ugodnih pogojih, ki jim omogočajo za stranko poiskati najugodnejšo rešitev.

STANOVANJSKI KREDIT PO VAŠI MERI

Preverite izjemno ponudbo stanovanjskega kredita v Novi KBM.

Zdaj ga lahko najamete po ugodni obrestni meri. Posebna ponudba velja do 30. 6. 2022 ali do preklica. Do 30. 6. 2022 lahko izkoristite tudi ponudbo brez stroškov odobritve. Preverite, kakšen bi bil vaš mesečni obrok z informativnim izračunom na www.nkbm.si/stanovanjski-krediti, kjer lahko tudi oddate spletno povpraševanje.  

Obiščite strokovnjake Nove KBM v poslovalnicah po Sloveniji. Prisotni bodo tudi na sejmu Dom, ki bo od 6. do 10. aprila na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani.

ŽELIM IZVEDETI VEČ

Naročnik oglasne vsebine je Nova KBM

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine