Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Novogradnje

Montažna gradnja: Masivna hiša, ki dobro akumulira toploto

Urednica in novinarka, poznavalka vrtnih tem in ljubiteljica rastlinskega sveta.
Foto: arhiv podjetja JUBHome
Foto: arhiv podjetja JUBHome
3. 6. 2022 | 07:03
22. 10. 2024 | 17:14
5:38

Sodoben interier in zadržana zunanjost

Po energijski porabi pasivna hiša z 235 kvadratnimi metri površine stoji na razgledni brežini in ima delno vkopano pritličje, nadstropje in mansardo. Vhod vanjo je s cestne strani v nivoju nadstropja. To se na pritličje, ki v primerjavi s pravokotnim tlorisom gornjih etaž zaradi oblike črke L z dveh strani oklepa bivalno vrtno teraso, funkcionalno in vizualno navezuje tudi z zunanjim stop­niščem. Bivalni prostori – dnevna soba, kuhinja, jedilnica in telovadnica – so umeš­čeni v pritličje zaradi možnosti neposredne povezave s teraso in vrtom, v zgornjih etažah so spalni prostori.

Naročniki so si poleg energijske varčnosti in dobre bivalne klime želeli sodoben interier in razporeditev prostorov, a bolj zadržano zunanjost, ki bi se dobro vključila v vaško okolico. Dvokapnica s sivo streho z napušči je zaključena s klasičnim fasadnim ometom v dveh tonih, ki ga dopolnjuje obloga iz lesa sibirskega macesna. Okna in vrata so lesena.

Projektanti podjetja JUBHome so arhitekturo zasnovali kot unikaten projekt po meri naročnikov, prevzeli pa so tudi izvedbo vseh postopkov na upravni enoti, s pridobit­vijo gradbenega dovoljenja vred, prav tako so sodelovali pri načrtovanju interierja.

Ovoj brez toplotnih mostov

Hiša je v celoti zgrajena z elementi JUBHome po sistemu ICF, le notranje predelne stene so izdelane iz mavčnokartonskih plošč. Če nekoliko poenostavimo, se pri tehnologiji ICF temeljna plošča ter obodne in notranje armiranobetonske nosilne stene izvedejo z uporabo po meri izdelanih toplotnoizolativnih opažnih oblikovnikov iz ekspandiranega polistirena (EPS), v katere se vstavi armatura in vlije beton. Pri strehi se 35 cm debeli elementi strešne izolacije, prav tako iz EPS, medsebojno povezujejo s stikom na pero in utor ter se tesno polagajo prek špirovcev in sproti vijačijo.



Prednost takšne konstrukcije, ki je razvita po sklopih (za temeljno ploščo, nosilne stene in klasično leseno streho), je, da predstavlja zaključen toplotnoizolacijski ovoj hiše brez toplotnih mostov, zato lahko tako grajena stavba dosega in celo presega kriterije pasivne gradnje. Opažne elemente za vse tri sklope v tovarni ukrojijo za vsak projekt posebej in jih po koncu zemeljskih del dostavijo na gradbišče, gradnja pa je hitra in skoraj brez odpadkov. Prednost sistema je tudi masivna izvedba – za beton, ki je v sredici sten, je namreč značilna velika toplotna akumulativnost, kar velja tako za zadrževanje hladu poleti kot toplote pozimi.

Pasiven standard

Hiša, ki jo predstavljamo, po preizkusu PHPP porabi za ogrevanje 12 kWh/m2a energije. Toploto za ogrevanje prostorov in toplo vodo ji zagotavlja toplotna črpalka, ki poleti omogoča tudi hlajenje prostorov. Za prenos toplote pozimi in hladu poleti skrbi cevni razvod talnega ogrevanja v bivalnih prostorih. Za ogrevanje v prehodnih obdobjih in ustvarjanje atmosfere pa je v osrednjem bivalnem prostoru vgrajen še kamin. Hiša ima tudi centralni prezračevalni sistem z rekuperacijo, ki v prostore vrača toploto odpadnega zraka.

Sistem montažne masivne gradnje JUBHome
Sistem je sestavljen iz treh podsistemov, in sicer toplotno izolirane temeljne plošče, stenskega sklopa in strešne toplotne izolacije za klasične lesene strehe. Sklopi so med seboj kompatibilni in tvorijo zaključen toplotnoizolacijski ovoj nizkoenergijskih stavb brez toplotnih mostov. Debelina toplotnoizolativnih elementov se izbere glede na želeni energijski standard stavbe. Tehnologija je prestala zahtevne protipotresne teste in je primerna tudi za seizmično aktivna območja.
Podsistem za toplotno izoliranje temeljnih plošč je sestavljen iz profiliranih podnih in robnih elementov, ki zloženi s preklapljajem in stikovanjem na čep in utor tvorijo čvrsto toplotnoizolacijsko kad, v katero se vgradi armirani beton.
Enako velja za stene. Za zunanje nosilne stene se uporabijo toplotnoizolacijski opažni elementi, ki predstavljajo končno debelino sten. Elementi za notranje nosilne stene so v primerjavi z zunanjimi ožji. Opažne elemente si lahko predstavljamo kot nekakšne zidake z votlo sredico. Izdelani so iz EPS, zunanja sloja pa sta zaščitena z nekajmilimetrsko cementno malto, ki zagotavlja dimenzijsko stabilnost in ognjevarnost, slednjo povečujejo še posebni dodatki. V elemente se med sestavljanjem sproti vgrajuje horizontalna in vertikalna nosilna armatura, sredica pa se zatem zalije z betonom.
V nasprotju s stenskimi izolativnih elementov iz EPS za streho ne obdaja cementna malta. Elementi imajo poglobitve za špirovce in so primerni za vse naklone streh, tudi na videz skoraj ravne.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine