Pozdravljeni,
prosim za par odgovorov.
Začeli smo gradnjo dvostanovanjske stavbe (manj zahtevna), katere lastnik/investitor je pravna oseba (podjetje).
- Kdo je lahko odgovorni vodja?
- Ali je treba za vsa gradbena dela, ki se delajo na objektu, izkazovati račune za storitve?
- Zanima me, kaj vse je treba priložiti za uporabno dovoljenje, poleg pravilne izvedbe in končanja gradnje.
Hvala za vaše odgovore.
SpoštovanI Matic,
če velja, da ste že začeli z gradnjo dvostanovanjske stavbe, potem imate pridobljeno vso potrebno projektno dokumentacijo in tudi gradbeno dovoljenje. Predvidevam, da ste tudi vsaj 8 dni pred začetkom gradnje le to na ustrezen način prijavili na pristojnem upravnem organu.
Navajate, da je investitor gradnje pravna oseba. Dejstvo, ali ste fizična ali pravna oseba, pravzaprav ne spremeni samih pogojev gradnje.
Predpostavljam, da gradnje ne izvajate v lastni režiji, saj je investitor pravna oseba.
Gradbeni zakon namreč opredeli investitorja kot udeleženca pri graditvi objektov, ki vloži zahtevo za pridobitev dovoljenj po tem zakonu, prijavi gradnjo, jo naroči ali jo za lastne potrebe izvaja sam. To pomeni, da je dovoljena tudi gradnja v lastni režiji, seveda ob upoštevanju vseh drugih pogojev iz gradbenega zakona in ostale zakonodaje.
PREBERITE ŠE: SVETOVALNICA: KATERA DELA MORAJO BITI KONČANA, DA LAHKO ZAPROSIM ZA UPORABNO DOVOLJENJE
Pod vprašanjem, kdo je lahko odgovorni vodja, je najbrž mišljen vodja gradnje.
Za določitev vodje gradnje je odgovoren izvajalec, ki za vodenje gradnje določi pri sebi zaposlenega posameznika. Pogoje za vodjo gradnje določa gradbeni zakon v 18. členu. Vodenje gradnje je skrb za izvajanje del v skladu s projektno dokumentacijo, s predpisi, s katerimi se podrobneje določijo bistvene in druge zahteve, s standardi in pravili stroke ter predpisi s področja zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu na gradbiščih. Vodenje gradnje opravlja posameznik, ki je pooblaščeni strokovnjak, vodja del, gradbeni delovodja ali mojster s področja gradbeništva.
Vodja gradnje mora imeti z izvajalcem sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za polni delovni čas ali za krajši delovni čas v posebnih primerih v skladu z zakonom, ki ureja delovna razmerja, ali z zakonom, ki ureja trg dela.
Vodja del pa mora biti vpisan v imenik vodij del pri IZS. Pogoj za vpis v imenik je, da ima izobrazbo ravni prve stopnje v skladu z zakonom, ki ureja visoko šolstvo, oziroma izobrazbo, ki ustreza ravni izobrazbe, pridobljene po študijskih programih prve stopnje, ali višješolsko strokovno izobrazbo tehnične smeri s področja graditve ali srednješolsko izobrazbo tehnične smeri s področja graditve. Prav tako mora imeti najmanj tri leta delovnih izkušenj na področju izvajanja gradenj, opravljen strokovni izpit za vodenje del pri IZS in z izvajalcem sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za polni delovni čas ali za krajši delovni čas v posebnih primerih v skladu z zakonom, ki ureja delovna razmerja, ali z zakonom, ki ureja trg dela.
Gradbeni delovodja je vpisan v imenik pri Gospodarski zbornici Slovenije, mojster s področja gradbeništva pa je vpisan v imenik pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije.
Glede izdajanja računov za vsa opravljena dela je odgovor nedvoumen. Za vse storitve v državi je treba izstaviti račune.
Glede vse potrebne dokumentacije za pridobitev uporabnega dovoljenja smo v svetovalnici že nekajkrat pisali. Pogoji za pridobitev uporabnega dovoljenja so navedeni v 80. členu gradbenega zakona. Zahtevo za izdajo uporabnega dovoljenja mora investitor vložiti najpozneje v 30 dneh po prejemu obvestila izvajalca ali nadzornika, da je gradnja končana. Če investitor v predpisanem roku ne vloži zahteve za izdajo uporabnega dovoljenja, jo lahko vloži izvajalec, nadzornik ali druga oseba, ki je lastnik ali imetnik stvarnih pravic na nepremičnini, ki tako postane vlagatelj zahteve za uporabno dovoljenje.
Zahtevku za uporabno dovoljenje na predpisanem obrazcu se priloži:
Lep pozdrav.